НОВИЙ СТАВ. Колишня каплиця без титулу (1826). Львівська обл., Львівський р-н

80435 Новий Став

Новий Став вважається заснованим 1550 року, а перша документальна згадка про нього датується 1564 роком, згадується також у 1578 році. Село було у складі Кам'янко-Бузького району та 2020 року перейшло до Львівського. Нині тут проживає понад шість сотень мешканців.

Католики латинського обряду Нового Ставу спочатку належали до парафії Успіння Пресвятої Діви Марії у Кам'янці-(Струміловій/Бузькій). Село, принаймні, у 30-х - 40-х роках XVIII століття було власністю Собіщанських. Саме вони у цей час розмістили у своїй приватній каплиці подарований їм 1734 року привезений ще близько 1700 року із Риму образ Христа Розіп'ятого, який декретом архієпископа Миколая Вижицького від 10 липня 1747 року було визнано чудотворним і 14 серпня цього ж року урочисто перенесено до головного вівтаря костелу у Новому Милятині.

Джерело фотознімка: drymba.net

Ймовірно, що саме цю приватну каплицю Собіщанських часто ідентифікують як існуючу нині. Зокрема, Державний реєстр нерухомих пам’яток України національного значення її спорудження датує мало не 1600 роком. Але, за даними церковних джерел, муровану каплицю у Новому Ставі було збудовано 1826 року, а вперше у схематизмах Львівської архідієцезії вона подається лише 1865 року. Наприкінці 10-х - на початку 20-х років ХХ століття віряни Нового Ставу, чисельність яких не перевищувала двох сотень, перейшли до новоствореної парафії Опіки Пресвятої Діви Марії у Горпині.

Є також інформація у греко-католицьких джерелах про спільне використання новоставської святині із католиками східного обряду (у цетрі містився вівтар латинського обряду, а справа - візантійського), хоча це і не підтверджують схематизми. Правда, інвентар храму 1939 року і справді описує два дерев'яні вівтарі в каплиці - головний із образом Христа Милятинського та бічний із образом Матері Божої. За розповідями місцевих жителів, храм був єдиним діючим у селі аж до 1957 року, а потім використовувався радянською владою для господарських потреб.

У 90-х роках ХХ століття вівтар із каплиці у Новому Ставі перенесли до костелу св. Ядвіги у Батятичах, а наприкінці цих років розпочалось відновлення новоставської святині, яку передали греко-католикам. І нині вона є їхнім храмом Богоявлення Господнього. 2010 року, під час Великого посту у цій каплиці перед іконою Ісуса Розп'ятого Новоставського, що є копією образу Розіп'ятого Ісуса Милятинського, спільно молились архієпископ Львівський Мечислав Мокшицький та греко-католицький єпископ Сокальсько-Жовківський Михаїл Колтун.

Фотознімок: Aeou
ІНШІ СВЯТИНІ, ЯКІ МАЮТЬ ТАКІ Ж: