СКВИРА. Колишній костел cв. Йоана Непомуцького (1885). Київська обл., Білоцерківський р-н

09000 Сквира,
вул. Богачевського, 9

За даними документу, автентичність та датування якого викликає сумніви, Сквира вже існувала, принаймні, у другій половині XIV століття. 1616 року отримала магдебурзьке право. Від 1795 року вона була повітовим містечком, 1923 року стала центром району. У 1925р. Сквиру перевели до розряду селищ міського типу, а 1938 року їй надали статус міста. Нині має населення понад 15 тисяч мешканців та входить до Білоцерківського району.

Римо-католики Сквири належали до парафії Успіння Пресвятої Діви Марії у Паволочі на Житомирщині. Філіальний мурований костел було збудовано, за різними джерелами, 1865 чи 1885 року коштом Цецилії Радзивіллової з Мрожковських, яка, зокрема, раніше була власницею Хабного. У мережі часто помилково приписують спорудження костелу у Сквирі у 70-х - 80х роках XVII століття іншій Цецилії Радзивілл - дочці Олександра Радзивілла та дружині Миколи Сенявського.

В одному із бічних вівтарів храму містився образ св. Йоана Непомуцького пензля відомого живописця Леонарда Страшинського. Від початку минулого століття костел мав один із найкращих органів Європи. За радянської влади храм зачинили та перебудували (було демонтовано купол та дві симетричні вежі-дзвіниці, спотворено фасади, знищено внутрішні інтер'єри), а згодом у ньому облаштували цех плодоконсервного заводу, який вже тривалий час не працює. Будівля є пустуючим нежитловим приміщенням, їй було присвоєно статус щойно виявленої пам'ятки архітектури місцевого значення, яка досі зберігає частину елементів класичної архітектури.

У Сквирі є невелика спільнота католиків латинського обряду, якою опікуються священники із парафії св. Йоана Хрестителя у Білій Церкві.

ІНШІ СВЯТИНІ, ЯКІ МАЮТЬ ТАКІ Ж:

Костел (чеською kostel, словацькою kostol, польською kościół) — західнослов'янська назва римсько-католицького храму. Від старочеського 'kostel', утвореного латинським 'castellum' ('замок' - у ті часи святині будували укріпленими), походять словацьке 'kostol' та польське 'kościół'. На західноукраїнських землях слово костел вживалось ще у білохорватські та руські (давньоукраїнські) часи, коли ці терени належали до Празької дієцезії.