ГОРПИН. Колишній костел Опіки Пресвятої Діви Марії (1899). Львівська обл., Львівський р-н (Кам‘янко-Бузький р-н)

Створено 20.01.2023 09:19

80442 Горпин

Перша письмова згадка про Горпин датується 1352 роком, є також згадки у 1442, 1448, 1483 і 1497 роках. У XIX і ХХ століттях село було власністю львівських бенедиктинок. У 80-х роках ХІХ століття у Горпині проживало близько півтисячі греко- і 430 римо-католиків, нині його населення - понад 580 осіб. Входив до Кам'янко-Бузького району, а від 2020 року - до Львівського.

Католики латинського обряду села належали до парафії Відвідання Єлизавети Пресвятою Дівою Марією у Желехові. 1895 року, коли їх чисельність перевищила 540 вірних, власники Горпина львівські бенедиктинки розпочали підготовку до будівництва філіальної мурованої святині, яке завершили 1899 року. 1903 року храм було освячено.

Важливі події історії святинь та служіння архіпастирів
Поточна дата: березень, 22
2009 - єпископ Маркіян Трофим’як у співслужінні єпископів Станіслава Падевського та Мар'яна Бучека освятив відремонтований орган в катедрі у Харкові;
Наступна дата: березень, 23
1860 - єпископ Перемишльський Франциск Вежхлейський отримав призначення на Львівську митрополичу кафедру;
- призначений єпископом-ординарієм Кам'янець-Подільським єпископ-помічник Антоній Фіалковський;
1930 - освячено каплицю св. Йосифа у Мукачеві на Закарпатті;
2014 - архієпископ Мечислав Мокшицький урочисто впровадив до каплиці Всіх Святих костелу Бога Отця Милосердного у Запоріжжі мощі свв. Йосифа Більчевського і Зигмунта Гораздовського, а також бл. Якова Стрепи;
Не знайшли свого храму у списку подій?
Повідомте про подію за адресою rkc.in.ua@ukr.net

У 1918-1919 роках у Горпині заснували парафіяльну експозитуру, яка 1923 року стала самостійною парафією. Її фінансово-майнове забезпечення становили земельні ділянки, подаровані бенедиктинками та настоятелем парафії св. Миколая єп. у Вижнянах, а парафіяльним став будинок, в якому мешкали сестри. Втім, вже 1922 року у селі було збудовано новий парафіяльний будинок разом із іншими (господарськими) приміщеннями.

Від 1931 року приблизно 1400 вірян у семи селах обслуговував адміністратор о. Гіацинт Лукасевич, якого 1938 року замінив о. Августин Борачек. Парафія мала філіальні муровані каплиці у Новій Лодині і Новому Ставі, а костел містив єдиний дерев'яний вівтар з образом Матері Божої з Дитятком і св. Йосифом XVIII століття, реставрований у ХХ столітті. Була також дерев'яна дзвіниця.

Джерело фотознімка: foto-planeta.com

Після ІІ світової війни частину костельного майна вивезли до Польщі, а храм у Горпині радянська влада використовувала як склад і хлів. Від 1992 року колишня римсько-католицька святиня пустує та все більше і більше руйнується. Вівтарний образ Матері Божої з Дитятком і св. Йосифом зберігся у місцевій церкві.

Костел (чеською kostel, словацькою kostol, польською kościół) — західнослов'янська назва римсько-католицького храму. Від старочеського 'kostel', утвореного латинським 'castellum' ('замок' - у ті часи святині будували укріпленими), походять словацьке 'kostol' та польське 'kościół'.

ІНШІ СВЯТИНІ, ЯКІ МАЮТЬ ТАКІ Ж Статус: КОСТЕЛИ / Звичайні; Належність і стан: ЗРУЙНОВАНІ / Частково; Титул: МАТЕРІ БОЖОЇ / Допомоги; Вік: XIX століття;
Дієцезії і області
Статус
Належність і стан
Титул
Вік
Духовенство
Не муровані
Інтернет