УСТЯ-ЗЕЛЕНЕ. Костел Пресвятої Трійці (1718 - 1735). Тернопільська обл., Чортківський р-н

48341 Устя-Зелене

Вперше згадується Устя-Зелене (Горожане, Ружане) у 1436 та 1438 роках, у 1548р. отримало магдебурзьке право, з 1564 року - центр староства. До 1914 року мало статус містечка, а в січні-червні 1940 року було райцентром. Нині є селом, в якому проживає менше шести сотень мешканців. Належало до Монстириського району, а тепер - до Чортківського.

У місцевому замку існувала мурована каплиця свв. Якова та Анни. 16 травня 1579 року в Усті-Зеленому було засновано парафію коштом власника містечка Миколая Мелецького. 1600 року згадується парафіяльний костел. 1718 року дерев'яний храм, який описується як старий і непридатний для богослужінь, мав три вівтарі - головний Пресвятої Трійці та бічні Матері Божої Ченстоховської і св. Анни.

У 1718-1735 роках за кошти власника сусіднього села, яке входило до парафії, Г. Дунін-Голавінського було споруджено новий мурований костел, наріжний камінь якого освятив 29 вересня 1718 року єпископ-помічник Львівський Ян Шанявський. А консекрував його під титулом Пресвятої Трійці 1735 року єпископ-помічник Краківський М. Куницький. У 1741р. костельний терен оточено муром, споруджено дзвіницю. У ІІ половині XVIII століття храм було частково відремонтовано, як і на початку XIX століття.

Фотознімок: Andrii Bondarenko

У 1925 році відбулась консекрація відновленого головного вівтаря. Від 1907 року парафією чисельністю понад дві з половиною тисяч вірян, до якої входило майже два десятки сусідніх сіл з філіальними каплицями у Кремидові, Лядському (193?р.), Низьколизах (Матері Божої Святого Розарію, 193?р.), Озерці і Тростянцях, опікувався багаторіяний настоятель о. Ігнатій Ракшинський. У лютому 1944 року через загрозу нападу бойовиків УПА черговий настоятель о. Петро Соколовський разом із частиною костельного майна та парафіянами переїхав до Станіславова (Івано-Франківська), звідки пізніше репатріював до Польщі.

Зачинену святиню до 1991 року використовували як зерносховище. Після її повернення у 1994 році розпочали ремонт. Устя-Зелене обслуговують дієцезіальні священники з парафії Матері Божої Святого Скапулярія у Бучачі.

ІНШІ СВЯТИНІ, ЯКІ МАЮТЬ ТАКІ Ж:

Костел (чеською kostel, словацькою kostol, польською kościół) — західнослов'янська назва римсько-католицького храму. Від старочеського 'kostel', утвореного латинським 'castellum' ('замок' - у ті часи святині будували укріпленими), походять словацьке 'kostol' та польське 'kościół'. На західноукраїнських землях слово костел вживалось ще у білохорватські та руські (давньоукраїнські) часи, коли ці терени належали до Празької дієцезії.