ЧЕРЧЕ. Костел Пресвятої Трійці (1637). Хмельницька обл., Кам‘янець-Подільський р-н

31647 Черче,
вул. Леніна, 50

Перша писемна згадка про село Чер(н)че датується 1493 роком як власність кам'янецьких єпископів, проте його вік значно старший, про що свідчать залишки давньоруського городища (за назвою воно раніше належало православному монастирю). Як містечко відоме з 1565 року, а в 1578 році одержало магдебурзьке право. Нині у селі проживає понад шість сотень мешканців.

У 1637 році на невеликому пагорбі у центрі Черчого коштом Кам'янецького єпископа Павла Пясецького було споруджено сучасний готичний мурований костел. Храм значно постраждав у період панування на Поділлі турків протягом 1672-1699 років, проте 1717 року його реставрували на кошти парафіян та єпископа Стефана Рупневського.

Важливі події
історії святинь та служіння архіпастирів
Поточна дата: листопад, 29
1790 - єпископ Луцький Фелікс Турський призначений Краківським єпископом-ординарієм;
- єпископ Адам Нарушевич отримав Луцьку кафедру;
1819 - освятили новозбудований костел Пресвятої Трійці в Поморянах на Львівщині;
2012 - о. Радослав Змітрович призначений єпископом-помічником Кам'янець-Подільським;
Наступна дата: листопад, 30
1918 - ординарій Краківський Адам Сапєга висвятив на єпископа у Краківській катедрі о. Петра Маньковського, призначеного ординарієм відновленої Кам'янець-Подільської дієцезії;
1989 - освячено костел св. Георгія мч. у Тур'їх Реметах на Закарпатті;
1991 - о. Юрій Зімінський звершив першу Месу на сходах занедбаного і майже зруйнованого костелу св. Миколая у Кам'янському на Дніпропетровщині;
1996 - храм св. Андрія Апостола у Сахкамені на Хмельниччині освятив єпископ Ян Ольшанський;
2003 - єпископ Леон Дубравський консекрував новоспоруджений храм Зіслання Святого Духа в смт. Дунаївці на Хмельниччиін;
2008 - єпископ Мар’ян Бучек освятив новозбудовану каплицю Зіслання Святого Духа в Краматорську на Донеччині;

Завдяки зусиллям о. Павла Томашевського у 1777-1787 роках костел, який перебував у знищеному стані, знову було реставровано та оздоблено. У 1856 році завдяки душпастирю та парафіянам святиню відновили внутрі. У 1930-1990 роках її тримали закритою. 1993 року храм-пам'ятку готико-ренесансної архітектури XVII-XVIII століть, реставрований зусиллями о. Владислава Ванагса, реконсекрував єпископ Ян Ольшанський MIC.

Черче обслуговують оо.-пасіоністи (згромадження Муки Господа нашого Ісуса Христа) з парафії св. Миколая у Смотричі.

ІНШІ СВЯТИНІ, ЯКІ МАЮТЬ ТАКІ Ж:

Костел (чеською kostel, словацькою kostol, польською kościół) — західнослов'янська назва римсько-католицького храму. Від старочеського 'kostel', утвореного латинським 'castellum' ('замок' - у ті часи святині будували укріпленими), походять словацьке 'kostol' та польське 'kościół'. На західноукраїнських землях слово костел вживалось ще у білохорватські та руські (давньоукраїнські) часи, коли ці терени належали до Празької дієцезії.