КУТКІВЦІ. Костел Воздвиження Святого Хреста (1786 - 1789). Хмельницька обл., Кам‘янець-Подільський р-н

31612 Кутківці,
вул. Центральна, 19

Перша згадка у документах про село Кутківці датуться 1493 роком. Нині тут проживає майже 1400 мешканців.

У 1786-1789 роках у Кутківцях було споруджено сучасний мурований костел коштом красноставського старости Августа Кіцького, поміщика Варжеського та парафіян. Храм консекрував єпископ- помічник Львівський Каетан Кіцький.

Важливі події
історії святинь та служіння архіпастирів
Поточна дата: квітень, 18
2000 - єпископ Леон Дубравський проголосив костел Божого Милосердя у Вінниці санктуарієм Божого Милосердя;
Наступна дата: квітень, 19
1648 - архієпископ Микола Кросновський консекрував відремонтований костел Відвідання Єлизавети Пресвятою Дівою Марією у Більшівцях на Івано-Франківщині;
1925 - освячено земельну ділянку під будівництво костелу Матері Божої Неустанної Допомоги у Шибалині на Тернопільщині;
2011 - колишній секретар Конгрегації у справах беатифікації і канонізації архієпископ Едвард Новак у Львові очолив урочистість перенесення мощей св. архієпископа Йосифа Більчевського із Янівського цвинтаря до катедри;

У 1932-1990 роках святиню закрили (1933-1957рр. - клуб та бібліотека, під час ІІ світової війни - склад сільгосппродукції і міндобрив). У 1957 році костел згорів, вціліли лише стіни, проте будівлю відновили вже за два роки та розмістили у ній пізніше колгоспну контору. Після повернення храм частково реставрував о. Владислав Ванагс.

Кутківці обслуговують оо.-пауліни (орден Братів св. Павла Першого Пустинника) з парафії Пресвятої Діви Марії Матері Церкви у Сатанові Городоцького району.

ІНШІ СВЯТИНІ, ЯКІ МАЮТЬ ТАКІ Ж:

Костел (чеською kostel, словацькою kostol, польською kościół) — західнослов'янська назва римсько-католицького храму. Від старочеського 'kostel', утвореного латинським 'castellum' ('замок' - у ті часи святині будували укріпленими), походять словацьке 'kostol' та польське 'kościół'. На західноукраїнських землях слово костел вживалось ще у білохорватські та руські (давньоукраїнські) часи, коли ці терени належали до Празької дієцезії.