ЯСЕНІВКА (Сказинці). Костел Воздвиження Святого Хреста (1803). Хмельницька обл., Хмельницький р-н

32150 Ясенівка,
вул. Грушевського, 1,
+380 (3853) 283-22

Ясенівка (стара назва - Сказинці) відомі ще з початку XV століття. Населення - менше тисячі мешканців. Кількість римо- католиків (разом з вірними із Косогірки, Савинців та Соснівки) - понад двісті.

Місцевий мурований костел було споруджено 1803 року коштом власника села Францішка Марковського. Парафія, до якої входив також ще майже десяток сусідніх населених пунктів, у тому числі Франпіль (нині - Косогірка), нараховувала дві з половиною тисячі вірних.

З 1948 року по 1989 рік храм був закритий радянською владою. Після повернення вірним святиню відремонтували завдяки зусиллям о. Владислава Ванагса. У 1992 році костел освятив єпископ Ян Ольшанський MIC. Ясенівку обслуговують дієцезіальні священники з парафії cвв. Апп. Петра і Павла у Ярмолинцях.

Важливі події
історії святинь та служіння архіпастирів
Поточна дата: січень, 26
1776 - у головний вівтар костелу Непорочного Зачаття Пресвятої Діви Марії у Гвіздці на Івано-Франківщині урочисто встановили образ Непорочного Зачаття Пресвятої Діви Марії;
Наступна дата: січень, 27
1760 - о. Адам Красінський, призначений ординарієм Кам'янець-Подільським, рукоположений в єпископи в Скєрнєвічах (Польща) митролитом Гнєзненським і колишнім Львівським Владиславом Лубенським;
2008 - нову каплицю Матері Божої Фатімської в Одесі-Таірові освятив єпископ Броніслав Бернацький;
Джерело фотознімка: castles.com.ua

Костел (чеською kostel, словацькою kostol, польською kościół) — західнослов'янська назва римсько-католицького храму. Від старочеського 'kostel', утвореного латинським 'castellum' ('замок' - у ті часи святині будували укріпленими), походять словацьке 'kostol' та польське 'kościół'. На західноукраїнських землях слово костел вживалось ще у білохорватські та руські (давньоукраїнські) часи, коли ці терени належали до Празької дієцезії.