ТЕРЕШКИ. Колишній костел св. Казимира (1907 - 1911). Хмельницька обл., Хмельницький р-н

31032 Терешки

Село Терешки згадується у документах кінця XVI століття. Відоме тим, що 1788 року його відвідав король Станіслав Понятовський. У другій половині ХІХ століття тут проживало 700-800 мешканців, переважна більшість яких була православними, нині ж чисельність населення - менше чотирьох сотень. Село входило до Красилівського району, а тепер - до Хмельницького.

Католики латинського обряду належали до парафії Пресвятої Трійці у Базалії та мали свою невелику філіальну каплицю, якою також послуговувались вірні із сусідніх сіл. У 1907 році завдяки зусиллям та коштам місцевих власників (подружжя Владислава і Казимири Грохольських) розпочали будівництво неоготичного мурованого костелу, який урочисто освятили навесні 1911 року під титулом св. Казимира - патрона померлої 7 січня 1908 року Казимири.

Важливі події
історії святинь та служіння архіпастирів
Поточна дата: березень, 03
1962 - колишній архієпископ-митрополит Львівський Євгеній Базяк призначений Краківським архієпископом-митрополитом та Апостольським адміністратором Львівської архідієцезії у Любачеві (Польща);
2001 - інгрес кардинала Мар'яна Яворського до Львівської катедри;
Наступна дата: березень, 04
1720 - архієпископ Ян Скарбек консекрував новозбудований бернардинський костел св. Миколая у Бережанах на Тернопільщині;
1771 - єпископ Холмський Фелікс Турський призначений правлячим єпископом Луцьким;
1889 - рукоположений в священники майбутній єпископ-ординарій Тираспольський Йосиф Кесслер;
1991 - у Житомирській катедрі Апостольським делегатом в Радянському Союзі архієпископом Франческом Колусуонно рукоположений в єпископи ординарій Житомирський о. Ян Пурвінський;
Фотознімок: Григорій Данилюк

Храм, споруджений за проектом архітектора Броніслава Кохановського із Люблина, мав три дубові вівтарі - головний із образом св. Казимира пензля відомого худижника Петра Стахевича та бічні із шанованим образом Розіп'ятого Господа Ісуса, перенесеним із старої каплиці, та іконою Матері Божої Ченстоховської, а також орган, привезений з Італії. Вітражі в пресбітерії були присвячені св. Михаїлу Архангелу та св. Владиславу з Гєльньова та виконані фірмою Бялковських із Варшави. Після завершення будівництва костелу у Терешках заснували самостійну парафію, до якої увійшли сусідні села, які раніше належали парафії в Базалії.

Джерело фотознімка: m-a-d-m-a-x.livejournal.com

У 20-х роках радянська влада храм зачинила та традиційно облаштувала у ньому зерносховище. Після падіння комуністичного режиму колишній костел отримала православна громада. Нині він є храмом Різдва Богородиці, що належить православним Московського патріархату. 27 травня 2014 року через влучання блискавки згоріли купол та дах церкви, проте пошкодження відновили.

Джерело фотознімка: m-a-d-m-a-x.livejournal.com
ІНШІ СВЯТИНІ, ЯКІ МАЮТЬ ТАКІ Ж:

Костел (чеською kostel, словацькою kostol, польською kościół) — західнослов'янська назва римсько-католицького храму. Від старочеського 'kostel', утвореного латинським 'castellum' ('замок' - у ті часи святині будували укріпленими), походять словацьке 'kostol' та польське 'kościół'. На західноукраїнських землях слово костел вживалось ще у білохорватські та руські (давньоукраїнські) часи, коли ці терени належали до Празької дієцезії.