ЗІНЬКІВ. Костел Пресвятої Трійці (163?). Хмельницька обл., Хмельницький р-н

32514 Зіньків,
вул. Троїцька, 27
+380 (3846) 220-09

Перша документальна згадка про Зіньків датується 1404 роком, є згадки у 1431. і 1440рр. (як місто), а 1458 року змінив своє право на магдебурзьке (підтверджено 1522 року). Після 1793 року був повітовим містечком, проте 1803 року його статус понизили до центру волості. 1893 року тут проживало 4842 мешканців, 1905 року - 7054, нині селі має лише півтори тисячі осіб. У 1923-1931рр. Зіньків був райцентром. Входив до Віньковецького району, а 2020 року став частиною Хмельницького.

Перший дерев'яний костел у Зінькові постав коштом його власника Петра Одровонжа 1450 року. Його консекрував єпископ Кам'янецький Павло з Боянчиць під титулом Успіння Пресвятої Діви Марії і св. Миколая. Цей храм відбудовувався заново з дерева після нищень, а у 20-х - 30-х роках XVIIст. коштом місцевих власників Сенявських його замінив мурований костел.

Важливі події
історії святинь та служіння архіпастирів
Поточна дата: квітень, 27
2016 - освячено новозбудовану каплицю семінарії у Ворзелі на Київщині та присвячення семінарії Пресвятому Серцю Ісуса;
Наступна дата: квітень, 28
1831 - у Луцьку помер колишній єпископ-ординарій Луцько-Житомирський Каспер Цецішовський, митрополит-архієпископ Могильовський; поховали у Луцькій катедрі;
1900 - освячено наріжний камінь храму Пресвятого Серця Ісуса у Вовкові на Львівщині ;
1927 - костел Успіння Пресвятої Діви Марії у Турці на Львівщині консекрував єпископ А. Новак;
2013 - єпископ Мар'ян Бучек освятив наріжний камінь та фундамент монастиря ордену Братів св. Павла Першого Пустинника у Маріуполі на Донеччині;
- єпископ Радослав Змітровіч освятив нову каплицю під титулом бл. Папи Йоана Павла ІІ, а також дзвони храму св. Анни у Хмельницькому;
2014 - храм Пресвятого Серця Ісуса Христа у Ківерцях на Волині проголошено санктуарієм Божого Милосердя;
Джерело фотознімка: facebook.com/pamytky

Втім, і цей костел у Зінькові зазнав руйнувань як в середині XVII століття, так і потім (частину його оснащення вдалось зберегти в Кам'янецькій катедрі). У 1708 році храм було відбудовано за кошти чергового місцевого власника Адама Миколи Сенявського, який також оселив при святині оо.-тринітаріїв. Проте після смерті фундатора 1726 року ченці із невідомих причин покинули місто. 1758 року відновлений костел консекрував єпископ-помічник Кам'янецький Адам Война Оранський (ймовірно, вже як Пресвятої Трійці). Проте пізніше храм знову ремонтувався, оскільки 1778 року його реконсекрував єпископ-коад'ютор Київський Каспер Цецішовський.

Джерело фотознімка: facebook.com/pamytky

В перших десятиліттях ХІХст. занепалу зіньківську святиню знову довелось ремонтувати. І відбулось це завдяки зусиллям оо. Антонія Домброського і Лукаша Павловського. На той час костел мав головний вівтар із образом Пресвятої Трійці та дерев'яну дзвіницю на прикостельному цвинтарі. Станом на 1830 рік у власності парафії перебував значний земельний наділ розміром 4145 моргів, а наприкінці 50-х років вона мала майже три тисячі вірян, філіальний мурований храм у селі Грим'ячка, яке колись теж було її власністю, та цвинтарну каплицю у містечку. Цікаво, що схематизми Луцько-Житомирської дієцезії ХІХст. вірно подають 1758 рік як дату консекрації храму, проте у ХХст., очевидно, внаслідок помилки освячення датують 1858 роком.

Джерело фотознімка: Serhii Zysko

У 70-х - 90-х роках ХІХст. парафію в Зінькові, що налічувала від трьох з половиною до понад 4200 вірних у містечку та десяти навколишніх селах, адміністрував о. Ромуальд Лозицький. Від початку ХХст. до, принаймні, І світової війни понад п'ять з половиною тисяч вірян обслуговував адміністратор о. Леонард Лозинський. 1931 року радянська влада арештувала зіньківського настоятеля о. Яна Лукаша (1937 року був розстріляний на Соловках), а 1934 року перетворила зачинений костел на зерносховище. Під час ІІ світової війни у частково знищеному храмі було відновлено богослужіння, проте 1951 року з причини поганого технічного стану святині її знову закрили. З часом від колишнього костелу залишились лише стіни і то частково.

Джерело фотознімка: Петро Грушко

Руїну колишнього храму в Зінькові повернули римо-католикам 1989 року. Костел частково відновили (ймовірно, завдяки о. Владиславу Ванагсу), 24 серпня 1990 року його освятив майбутній єпископ о. Ян Ольшанський MIC. У грудні 1991 року було зареєстровано місцеву парафію. У 1994-1997 роках, коли настоятелем тут служив о. Станслав Кумега, відбувся грунтовний ремонт святині (на жаль, через недостатність коштів та відсутність необхідних знань її відновили не в первісному вигляді), було споруджено також дзвіницю.

Джерело фотознімка: krystian.hajduk.58

Зіньків та ще десяток сусідніх сіл обслуговують дієцезіальні священники.

Джерело фотознімка: krystian.hajduk.58
СВЯТИНІ,
ЯКІ МАЮТЬ ТАКІ Ж:
Костел (чеською kostel, словацькою kostol, польською kościół) — західнослов'янська назва римсько-католицького храму. Від старочеського 'kostel', утвореного латинським 'castellum' ('замок' - у ті часи святині будували укріпленими), походять словацьке 'kostol' та польське 'kościół'. На західноукраїнських землях слово костел вживалось ще у білохорватські та руські (давньоукраїнські) часи, коли ці терени належали до Празької дієцезії.
Фільми