КРЕМИДІВ. Колишній костел {без титулу} (1925 - 1930). Івано-Франківська обл., Івано-Франківський р-н

77180 Кремидів

Село Кремидів (Кримидів, Кромидів) вперше у документах згадується 1435 роком, наступні згадки - у 40-х, 50-х, 60-х, 70-х, 80-х та 90-х роках цього ж століття. Відомо, що 1989 року тут проживали 258 осіб, тоді як 2001 року - лише 178 мешканців. Входило село до Галицького району, а тепер - до Івано-Франківського.

Місцеві римо-католики, чисельність яких збільшилась від сотні вірних на початку ХХ століття до двох сотень у 30-х роках, належали до парафії Пресвятої Трійці в Усті-Зеленому. Спорудження філіального мурованого необарокового костелу розпочали власним коштом 1925 року, а завершили 14 вересня 1930 року його освяченням. Лише у 1929 році отримали урядову дотацію на його будівництво.

Важливі події
історії святинь та служіння архіпастирів
Поточна дата: квітень, 26
1860 - у Віламовицях біля Кентів Західної Галичини (Польща) народився майбутній святий архієпископ Львівський Йосиф Більчевський;
1901 - єпископ Кароль Недзялковський призначений Луцько-Житомирський ординарієм;
1944 - призначений архієпископом-коад'ютором Львівським з правом наступництва єпископ Євгеній Базяк;
1992 - отримав єпископське свячення з рук Святішого Отця Йоана Павла ІІ о. Антоніо Франко, призначений Апостольським нунцієм в Україні;
Наступна дата: квітень, 27
2016 - освячено новозбудовану каплицю семінарії у Ворзелі на Київщині та присвячення семінарії Пресвятому Серцю Ісуса;

Ймовірно, що у лютому 1944 року католики латиського обряду села разом із настоятелем о. Петром Соколовським та костельним майном переїхали до Станіславова (Івано-Франківська), звідки пізніше репатріювали до Польщі. Колишнім костелом нині послуговуються греко-католики в якості церкви Різдва Пресвятої Богородиці.

СВЯТИНІ,
ЯКІ МАЮТЬ ТАКІ Ж:
Костел (чеською kostel, словацькою kostol, польською kościół) — західнослов'янська назва римсько-католицького храму. Від старочеського 'kostel', утвореного латинським 'castellum' ('замок' - у ті часи святині будували укріпленими), походять словацьке 'kostol' та польське 'kościół'. На західноукраїнських землях слово костел вживалось ще у білохорватські та руські (давньоукраїнські) часи, коли ці терени належали до Празької дієцезії.
Фільми