КРЕХОВИЧІ. Колишня каплиця св. Цецилії (?) (1900 - 1901). Івано-Франківська обл., Калуський р-н

77610 Креховичі

Село Креховичі вважається заснованим 1419 року. 1880 року воно мало 1189 мешканців, переважна більшість яких була греко-католиками, 1939 року - 2900, у тому числі 2280 українців і 430 поляків, нині ж тут проживає майже 2400 осіб. Входило до Рожнятинського району, а від 2020 року належить Калуському.

Місцеві римо-католики спочатку належали до парафії Матері Божої Скорботної у Рожнятові. У 1900 році у Креховичах було закладено мурований фундамент під будівництво громадської каплиці, а 1901 року завдяки зусиллям рожнятинського настоятеля о. Франциска Маліновського та коштам Казимира Любомирського і пожертві фірми 'Глесінгер' брошневських парових тартаків на цьому фундаменті спорудили дерев'яний храм.

Важливі події
історії святинь та служіння архіпастирів
Поточна дата: січень, 26
1776 - у головний вівтар костелу Непорочного Зачаття Пресвятої Діви Марії у Гвіздці на Івано-Франківщині урочисто встановили образ Непорочного Зачаття Пресвятої Діви Марії;
Наступна дата: січень, 27
1760 - о. Адам Красінський, призначений ординарієм Кам'янець-Подільським, рукоположений в єпископи в Скєрнєвічах (Польща) митролитом Гнєзненським і колишнім Львівським Владиславом Лубенським;
2008 - нову каплицю Матері Божої Фатімської в Одесі-Таірові освятив єпископ Броніслав Бернацький;

Новозбудовану каплицю у Креховичах освятили того ж, 1901 року. За інформацією місцевих мешканців, яку продублювали деякі інтернет-джерела, - під титулом святого Сесилія. Але такого святого не існує, є лише свята Цецилія (Сесилія), саме їй, ймовірно, і була присвячена каплиця, хоча це не підтверджено церковними документами. На той час цією святинею послуговувалось майже шість сотень католиків латинського обряду із Креховичів та сусіднього Брошнева (осади і села). І вони стали добиватись утворення окремого душпастирського осередку, але цьому спочатку завадили суперечки між мешканцями цих двох поселень щодо його розташування, а потім - І світова війна.

Джерело фотознімка: m-a-d-m-a-x.livejournal.com

У 1935 році саме в Брошневі-Осаді нарешті було утворено парафіяльний вікаріат (не дивно, бо чисельність вірян у Крехові на той час майже не змінилась, складаючи понад дві сотні осіб, а Брошнів-Осада вже мав суттєво більше римо-католиків). Вікаріат охопив десяток сусідніх сіл, у тому числі і Креховичі, чия каплиця ще два роки (до спорудження власної) продовжувала слугувати йому в якості парафіяльної.

Джерело фотознімка: m-a-d-m-a-x.livejournal.com

У 1944 році каплицю у Креховичах радянська влада зачинила та використовувала її спочатку як складське приміщення, потім - як клуб, а ще пізніше - в якості шкільного спортзалу. Із 70-х років, коли було збудовано нову школу, будівля колишньої римсько-католицької святині пустує і поволі руйнується. Як один із проектів в рамках Програми транскордонного співробітництва 'Польща-Білорусь-Україна 2014-2020' за тематичною ціллю «Спадщина» заплановано відновлення храму у Креховичах у 2023 році.

Джерело фотознімка: m-a-d-m-a-x.livejournal.com

За непідтвердженою інформацією, в Креховичах ще перед 1738 роком існувала парафія, традиції якої пізніше перейшли до рожнятівської, та, відповідно, костел. Місце його можливого розташування було оточене локальним культом та безуспішно пропонувалось для спорудження нового храму.

ІНШІ СВЯТИНІ, ЯКІ МАЮТЬ ТАКІ Ж: