ОЛЕСЬКО. Костел cв. Антонія Падуанського (2020). Львівська обл., Золочівський р-н

80533 Олесько

Вперше Олесько згадується 1327 роком, хоча постав у ІІ половині XIIIст. після знищення 1241 року татарами Пліснеська, є згадки у 1366, 1377, 1382 роках. 1441 року поселення отримало магдебурзьке право. 1880 року нараховувало 3267 мешканців, з яких 1856 були греко- та 640 римо-католиками. У 1940-1941 та 1944-1962 роках - районний центр (із 1940 року - селище міського типу). Олесько входило до Буського району, проте тепер є частиною Золочівського. Проживає у селищі понад 1400 осіб.

Перший (дерев'яний) костел в Олеську збудували ще у XV столітті, тоді ж і заснували парафію (правда, одні джерела вважають, що сталось це у першій половині цього столітті, а інші - подають другу половину).

Колишній парафіяльний костел Пресвятої Трійці в Олеську віддали православним, колишній капуцинський храм св. Йосифа теж не повернули місцевим вірним, тож вони спочатку послуговувались маленькою каплицею св. Анни у місцевому замку. Восени 2019 року було придбано земельну ділянку із звичайним сільським будинком.

Важливі події
історії святинь та служіння архіпастирів
Поточна дата: січень, 26
1776 - у головний вівтар костелу Непорочного Зачаття Пресвятої Діви Марії у Гвіздці на Івано-Франківщині урочисто встановили образ Непорочного Зачаття Пресвятої Діви Марії;
Наступна дата: січень, 27
1760 - о. Адам Красінський, призначений ординарієм Кам'янець-Подільським, рукоположений в єпископи в Скєрнєвічах (Польща) митролитом Гнєзненським і колишнім Львівським Владиславом Лубенським;
2008 - нову каплицю Матері Божої Фатімської в Одесі-Таірові освятив єпископ Броніслав Бернацький;

Після затвердження усіх необхідних для будівництва храму в Олеську документів приступили до його спорудження. 13 червня 2020 року архієпископ Мечислав Мокшицький освятив та вмурував наріжний камінь майбутнього костелу, а 12 грудня цього ж року за участю єпископа Едуарда Кави здійснив його консекрацію.

Олесько обслуговують оо.-салетини (згромадження Отців Місіонерів Матері Божої з Ля Салет) із парафії св. Станіслава єп. мч. у Буську.

ІНШІ СВЯТИНІ, ЯКІ МАЮТЬ ТАКІ Ж:

Костел (чеською kostel, словацькою kostol, польською kościół) — західнослов'янська назва римсько-католицького храму. Від старочеського 'kostel', утвореного латинським 'castellum' ('замок' - у ті часи святині будували укріпленими), походять словацьке 'kostol' та польське 'kościół'. На західноукраїнських землях слово костел вживалось ще у білохорватські та руські (давньоукраїнські) часи, коли ці терени належали до Празької дієцезії.