ТВІРЖА. Костел Пресвятої Діви Марії Матері Церкви / Пресвятої Діви Марії Цариці Польщі (1911). Львівська обл., Яворівський р-н

81330 Твіржа

Твіржа вперше згадується у джерелах 1572 роком. 1880 року у селі проживало 827 мешканців (650 поляків і 177 українців), з яких 546 були римо- і 261 греко-католиками, нині ж тут мешкає понад шість сотень осіб. Село входило до Мостиського району, а від 2020 року - до Яворівського.

Римсько-католицька громада села належала до парафії Матері Божої Святого Скапулярію у Стоянцях. На зламі першого і другого десятиліть ХХ століття, коли чисельність вірян у Твіржі збільшилась до дев'яти сотень, тут було збудовано філіальний неоготичний мурований костел, який освятили 9 липня 1911 року.

Важливі події
історії святинь та служіння архіпастирів
Поточна дата: квітень, 18
2000 - єпископ Леон Дубравський проголосив костел Божого Милосердя у Вінниці санктуарієм Божого Милосердя;
Наступна дата: квітень, 19
1648 - архієпископ Микола Кросновський консекрував відремонтований костел Відвідання Єлизавети Пресвятою Дівою Марією у Більшівцях на Івано-Франківщині;
1925 - освячено земельну ділянку під будівництво костелу Матері Божої Неустанної Допомоги у Шибалині на Тернопільщині;
2011 - колишній секретар Конгрегації у справах беатифікації і канонізації архієпископ Едвард Новак у Львові очолив урочистість перенесення мощей св. архієпископа Йосифа Більчевського із Янівського цвинтаря до катедри;

У 1917-1919 роках у Твіржі було утворено парафіяльну експозитуру, а 1923 року храм консекрували. У 1925 року заснували самостійну парафію, яка охопила також сусідні Седлиська (нині - Оселя) і Хоросницю. Від 1928 року її обслуговував настоятель о. Матеуш Фус, під його опікою перебувало майже дев'ять сотень вірян. Парафія мала філіальну каплицю в Хоросниці. Костел у Твіржі містив дубові неоготичні головний вівтар 1911 року з образом Пресвятого Cерця Ісуса і скульптурками свв. Петра і Павла та один бічний, був також один дзвін 1924 року.

У 1945 році частина костельного майна разом із більшістю вірян-поляків опинилась у Польщі. На початку 50-х років радянська влада костел у Твіржі зачинила, перетворивши його на колгоспний склад. У 1992 році храм було повернуто, а потім його відремонтували (зі всього колишнього костельного оснащення зберігся лише головний вівтар святині) та освятили під титулом Пресвятої Діви Марії Матері Церкви.

Твіржу обслуговують дієцезіальні священники з парафії Різдва св. Йоана Хрестителя у Мостиськах.

ІНШІ СВЯТИНІ, ЯКІ МАЮТЬ ТАКІ Ж:

Костел (чеською kostel, словацькою kostol, польською kościół) — західнослов'янська назва римсько-католицького храму. Від старочеського 'kostel', утвореного латинським 'castellum' ('замок' - у ті часи святині будували укріпленими), походять словацьке 'kostol' та польське 'kościół'. На західноукраїнських землях слово костел вживалось ще у білохорватські та руські (давньоукраїнські) часи, коли ці терени належали до Празької дієцезії.