ТУЧНЕ. Колишній костел Відвідин Пресвятої Діви Марії (1899 - 1900). Львівська обл., Львівський р-н

81253 Тучне

Село Тучн(е/о/а) вперше згадується у документі 24 квітня 1422 року, є також письмові згадки у 1456 і 1497 роках. 1880 року тут проживало 899 мешканців (815 українців і 84 поляків), 1921 року - 1397, у тому числі 785 українців і 543 поляків, 1931 року - 1509, нині - 380 осіб. Село входило до Перемишлянського району, а тепер - до Львівського.

Католики латинського обряду села належали до парафії Успіння Пресвятої Діви Марії у Свіржі, в середині ХІХ століття їх було близько півтори сотні. Мурована каплиця у Тучному постала коштом Леона Літинського та завдяки пожертвам інших вірних у 1899-1900 роках, коли їх чисельність перевищила три сотні осіб. Освятили її 1902 року.

Важливі події
історії святинь та служіння архіпастирів
Поточна дата: грудень, 10
1769 - у Варшаві з рук єпископа Антоніна Пжедвоєвського отримав священичі свячення митрополит-архієпископ Львівський Каетан Кіцький;
2000 - архієпископ Мар'ян Яворський освятив відремонтований орган в костелі Христа Царя в Івано-Франківську;
2016 - Апостольський нунцій в Україні архієпископ Клаудіо Гуджеротті урочисто освятив новоспоруджену каплицю св. Йосифа Ремісника в Улянівці на Житомирщині;
2017 - єпископ Антал Майнек освятив земельну ділянку та фундамент під храм храм св. Кінги в Берегові-Ардові на Закарпатті;
2019 - о. Микола Лучок, номінований єпископом-помічником Мукачівським, висвячений на єпископа у катедрі в Мукачеві Апостольським нунцієм в Україні архієпископом Клаудіо Ґуджеротті;
Наступна дата: грудень, 11
1938 - освячено каплицю Матері Божої Цариці Польщі у Ренові на Тернопільщині;
2010 - каплицю св. Йосифа у Шостці на Сумщині освятив єпископ Мар'ян Бучек;
Проект Л. Дайчака
Проект Л. Дайчака

У 1913 році для душпастирського осередку у Тучному було придбано у місцевого землевласника Франциска Бєсадецького земельну ділянку із будинками, проте парафіяльну експозитуру, яка пізніше стала самостійною парафією, вдалось заснувати лише 1918 року. Її першим експозитом став о. Ян Ясінський, який прослужив тут аж до 1936 року. Охопила вона тоді ще п'ять сусідніх сіл та мала каплиці в Жидовичах (нині - Розсохи), Добряничах та Осталовичах, а також загалом понад тисячу вірян. 1925 року збудували парафіяльний будинок.

Фотознімок: Aeou

У 1931 році завдяки зусиллям настоятеля о. Ясінського каплицю у Тучному перебудували на костел за спрощеним проектом львівського архітектора Лаврентія Дайчака. 1935 року храм ще не мав вівтарів, а наступного року отримав головний дерев'яний вівтар Відвідин Пресвятої Діви Марії, виготовлений Валентином Якубяком. Пізніше було облаштовано ще два вівтарі (Пресвятого Серця Ісуса і св. Філіпа Нереуша) у каплицях. Святиня мала також муровану дзвіницю із двома дзвонами.

У 1936 році парафію у Тучному перейняв настоятель о. Михайло Дуткевич, кількість вірних суттєво не змінилась, залишаючись лише трохи більшою за тисячу осіб. Після ІІ світової війни зачинений костел у Тучному радянська влада використовувала як зерносховище, частина його спорядження опи нилась у місцевій церкві. 2002 року храм частково відновили греко-католики, повернувши до нього колишній головний вівтар. Нині використовується ними як каплиця, оскільки мають свою церкву Благовіщення Пречистої Діви Марії.

ІНШІ СВЯТИНІ, ЯКІ МАЮТЬ ТАКІ Ж:

Костел (чеською kostel, словацькою kostol, польською kościół) — західнослов'янська назва римсько-католицького храму. Від старочеського 'kostel', утвореного латинським 'castellum' ('замок' - у ті часи святині будували укріпленими), походять словацьке 'kostol' та польське 'kościół'. На західноукраїнських землях слово костел вживалось ще у білохорватські та руські (давньоукраїнські) часи, коли ці терени належали до Празької дієцезії.