47516 Куропатники,
вул. Тиха
Куропатники відомі у документах від 1437 року, згадуються також у у 1445, 1450-1470 та 1497 роках. Від 1593 року село якийсь час було містечком. У 1880 році тут проживало 1464 мешканців, з них понад вісім сотень римо-католиків, нині ж все населення складає понад вісім сотень осіб. Село входило до Бережанського району, а від 2020 року є частиною Тернопільського.
Парафія та костел (дерев'яний) у Куропатниках існували від першої половини XVI століття, принаймні, 1540 року згадується місцевий душпастир. Наприкінці XVIст. храм було відбудовано, проте проіснував він недовго, а пізніше і парафія занепала. У XIXст. римо-католики села належали до парафії cвв. Апп. Петра і Павла у Бережанах.
Важливі події історії святинь та служіння архіпастирів |
|
---|---|
Поточна дата: січень, 26 | |
1776 | - у головний вівтар костелу Непорочного Зачаття Пресвятої Діви Марії у Гвіздці на Івано-Франківщині урочисто встановили образ Непорочного Зачаття Пресвятої Діви Марії; |
Наступна дата: січень, 27 | |
1760 | - о. Адам Красінський, призначений ординарієм Кам'янець-Подільським, рукоположений в єпископи в Скєрнєвічах (Польща) митролитом Гнєзненським і колишнім Львівським Владиславом Лубенським; |
2008 | - нову каплицю Матері Божої Фатімської в Одесі-Таірові освятив єпископ Броніслав Бернацький; |
У 1891-1892 роках у Куропатниках, коли чисельність католиків латинського обряду майже досягла девяти сотень, було споруджено муровану святиню на подарованій місцевою владою земельній ділянці завдяки зусиллям і коштам бережанського настоятеля о. Леонарда Солецького при фінансовій допомозі Фросха, орендаря куропатського маєтку Якова Потоцького. Причому, виготовлення фундаменту оплатили пожертвами, зібраними в костелі у Бережанах, а частину будматеріалів надала та ж місцева влада. Наприкінці 1891 року костел вже був вимурований та покритий дахом, проте продовження будівельних робіт призупинили через брак коштів. Наступного року будівництво продовжили завдяки дотації Львівської курії. У червні 1892 року новоспоруджений храм освятив під титулом св. Йоана Хрестителя єпископ Ян Пузина.
У 1896 році в Куропатниках постала парафіяльна експозитура, якою став опікуватись о. Марцелій Завадовський із біщенської парафії Успіння Пресвятої Діви Марії, хоча село продовжувало належати бережанській парафії. Завдяки його зусиллям було суттєво збільшене недостатнє оснащення костелу, а також збудовано дзвіницю та придбано для неї і освячено три дзвони. У 1898 році він спорудив також парафіяльний будинок та господарську будівлю. 1905 року храм отримав дубовий головний вівтар, в наступні роки - додаткове спорядження. У 1913 році експозитура стала самостійною парафією. А 1916 року куропатниківську святиню разом із парафіяльним будинком було повністю знищено пруським артелерійським обстрілом (костельне оснащення розграбували).
Парафіянам спочатку довелось послуговуватись греко-католицькою церквою в Куропатниках, доки 1918 року не збудували парафіяльний будинок, в якому облаштували тимчасову каплицю. А 1921 року завдяки зусиллям о. Франциска Галяса відбудували на старому фундаменті і сам храм, кошти для цього отримали від продажу належної парафії частини земель, а також із урядової інституції у Бережанах. 6 вересня 1922 року новозбудований, але ще недостатньо оснащений костел освятив під тим же титулом св. Йоана Хрестителя єпископ Болеслав Твардовський під час візитації парафії. У наступні роки продовжувалось спорядження храму. 1926 року збудували дзвіницю на три дзвони, у 1928-1929 роках виготовили дерев'яний головний вівтар, а 1930 року було оздоблено інтер'єр святині. Призначений 1931 року адміністратор парафії о. Ян Паліца здійснив серію дрібних ремонтів храму.
Наприкінці 30-х років настоятель о. Франциск Ястжембський, який 1936 року замінив о. Паліцу, обслуговував майже 1700 вірян у Куропатниках та ще трьох сусідніх селах, а до 1922 року парафія мала каплицю у Конюхах. 7 липня 1945 року о. Ястжембський виїхав до Польщі, туди ж було вивезено частину костельного майна. Храм радянська влада зачинила, а від початку 50-х років використовувала як колгоспний склад, дзвіницю розібрали. Повернули його 2003 року, а у 2004 році відбувся перший етап реставрації святині. 24 червня 2014 року архієпископ Мечислав Мокшицький повторно освятив відновлений костел.
Куропатники обслуговують, як і раніше, дієцезіальні священники з парафії cвв. Апп. Петра і Павла у Бережанах.