НОВА ГУТА. Колишній костел Відвідин Пресвятої Діви Марії (1880). Тернопільська обл., Чортківський р-н

48305 Нова Гута

Село відоме, принаймні, з 30-х років XIX століття. Ймовірно, утворилось як колонія переселенців з Польщі, яких 1880 року було майже 90 відсотків від загальної чисельності мешканців, а 1939 року - вже близько 97 відсотків. У 1962-1966 роках входило до Бучацького району, пізніше - до Монастириського, а тепер - до Чортківського. Нині тут проживає понад півтори сотні селян.

Місцеві римо-католики належали до парафії Успіння Пресвятої Діви Марії у Монастириськах. У 1880 році у Новій Гуті було споруджено філіальну дерев'яну каплицю. 1912 року, коли чисельність католиків латинського обряду сягнула майже семи сотень, було прийнято рішення про заснування у селі самостійної парафії, яке реалізували лише 1925 року.

Важливі події
історії святинь та служіння архіпастирів
Поточна дата: квітень, 26
1860 - у Віламовицях біля Кентів Західної Галичини (Польща) народився майбутній святий архієпископ Львівський Йосиф Більчевський;
1901 - єпископ Кароль Недзялковський призначений Луцько-Житомирський ординарієм;
1944 - призначений архієпископом-коад'ютором Львівським з правом наступництва єпископ Євгеній Базяк;
1992 - отримав єпископське свячення з рук Святішого Отця Йоана Павла ІІ о. Антоніо Франко, призначений Апостольським нунцієм в Україні;
Наступна дата: квітень, 27
2016 - освячено новозбудовану каплицю семінарії у Ворзелі на Київщині та присвячення семінарії Пресвятому Серцю Ісуса;

У 1932 році завдяки зусиллям парафіяльного адміністратора о. Владислава Павського та коштам парафіян святиню було перебудовано на костел. Його освятили наступного року під титулом Відвідин Пресвятої Діви Марії. Храм мав лише один вівтар - необароковий дерев'яний, який зберігся до сьогодні. Варто зауважити, що 18 вересня 1932 року у цій парафії народився майбутній єпископ Станіслав Падевський, перший ординарій Харківсько-Запорізької дієцезії.

Після ІІ світової війни переважна більшість парафіян польського етнічного походження виїхала до Польщі, забравши зі собою частину костельного майна. Невідомо, в який спосіб використовували зачинений храм (можливо, в стандартний - як складське приміщення). Від 1988 року ним стали послуговуватись православні, а 1992 року його перейняли греко-католики. І нині колишній костел є церквою святого архістратига Михаїла.

СВЯТИНІ,
ЯКІ МАЮТЬ ТАКІ Ж:
Костел (чеською kostel, словацькою kostol, польською kościół) — західнослов'янська назва римсько-католицького храму. Від старочеського 'kostel', утвореного латинським 'castellum' ('замок' - у ті часи святині будували укріпленими), походять словацьке 'kostol' та польське 'kościół'. На західноукраїнських землях слово костел вживалось ще у білохорватські та руські (давньоукраїнські) часи, коли ці терени належали до Празької дієцезії.
Фільми