ЛИТВИНІВ. Колишній костел Відвідання Єлизавети Пресвятою Дівою Марією (1936 - 1938). Тернопільська обл., Тернопільський р-н

48030 Литвинів

Перша згадка про Литвинів - в документі 8 лютого 1440 року, є також згадки у 1476 і 1483 роках. У XV-XVI століттях був містечком. 1880 року село мало 882 мешканців, у тому числі 800 греко- і 44 римо-католиків, 1900 року - 1324, 1921 року - 643, 1931 року - 772, 1939 року - 840, нині - дев'ять сотень осіб. Входило до Підгаєцького району, а від 2020 року є частиною Тернопільського.

Перший (дерев'яний) костел у Литвинові та парафія постали коштом місцевих власників Бучацьких і Скарбеків із Саранчуків не пізніше останньої чверті XV століття. Фундаційні документи 1476 і 1483 років подають їх титул - Відвідання Єлизавети Пресвятою Дівою Марією та Різдва Пресвятої Діви Марії і св. Йоана Хрестителя.

Важливі події
історії святинь та служіння архіпастирів
Поточна дата: листопад, 29
1790 - єпископ Луцький Фелікс Турський призначений Краківським єпископом-ординарієм;
- єпископ Адам Нарушевич отримав Луцьку кафедру;
1819 - освятили новозбудований костел Пресвятої Трійці в Поморянах на Львівщині;
2012 - о. Радослав Змітрович призначений єпископом-помічником Кам'янець-Подільським;
Наступна дата: листопад, 30
1918 - ординарій Краківський Адам Сапєга висвятив на єпископа у Краківській катедрі о. Петра Маньковського, призначеного ординарієм відновленої Кам'янець-Подільської дієцезії;
1989 - освячено костел св. Георгія мч. у Тур'їх Реметах на Закарпатті;
1991 - о. Юрій Зімінський звершив першу Месу на сходах занедбаного і майже зруйнованого костелу св. Миколая у Кам'янському на Дніпропетровщині;
1996 - храм св. Андрія Апостола у Сахкамені на Хмельниччині освятив єпископ Ян Ольшанський;
2003 - єпископ Леон Дубравський консекрував новоспоруджений храм Зіслання Святого Духа в смт. Дунаївці на Хмельниччиін;
2008 - єпископ Мар’ян Бучек освятив новозбудовану каплицю Зіслання Святого Духа в Краматорську на Донеччині;

Наприкінці XVI століття храм у Литвинові знищили татари чи турки, і більше його не відновлювали (на його місці пізніше збудували церкву). Парафія теж занепала, хоча формально існувала ще до 1699 року. У ХІХ столітті нечисленні католики латинського обряду села належали до парафії Пресвятої Трійці у Підгайцях, а 1864 року (за чисельності близько півсотні вірних) перейшли до парафіяльної експозитури у Завалові, яка 1925 року стала самостійною парафією Матері Божої Святого Скапулярію.

Джерело фотознімка: ishchuk.net

Принаймні, від 1907 року в якості громадської використовувалась у Литвинові каплиця-усипальниця міцевих власників Літинських. Спочатку її планували розширити, проте 1936 року, коли кількість вірян становила близько 160 осіб, на подарованій Геленою Літинською земельній ділянці та завдяки її коштам і фінансовій підтримці світських і церковних організацій розпочали спорудження нової святині. 9 жовтня 1938 року новозбудований, але ще не повністю оснащений храм освятив архієпископ Львівський Болеслав Твардовський. Хоча авторство цієї каплиці, яку вважали костелом, оскільки у селі планували заснувати парафію, є анонімним, проте, швидше за все, проектантом був випускник Львівської політехніки тернопільський архітектор Альфред Маєвський.

Після ІІ світової війни костел у Литвинові радянська влада використовувала як складське приміщення, а нині він пустує, перебуваючи у частково зруйнованому стані.

ІНШІ СВЯТИНІ, ЯКІ МАЮТЬ ТАКІ Ж:

Костел (чеською kostel, словацькою kostol, польською kościół) — західнослов'янська назва римсько-католицького храму. Від старочеського 'kostel', утвореного латинським 'castellum' ('замок' - у ті часи святині будували укріпленими), походять словацьке 'kostol' та польське 'kościół'. На західноукраїнських землях слово костел вживалось ще у білохорватські та руські (давньоукраїнські) часи, коли ці терени належали до Празької дієцезії.