РЕНІВ. Колишня каплиця Матері Божої Цариці Польщі (1905 - 1908, 1932 - 1938). Тернопільська обл., Тернопільський р-н

47284 Ренів

Перша писемна згадка про поселення датується 1452 роком, є документ про Ренів також 1511 року. Тут народився та виріс відомий архітектор Лаврентій Дайчак, автор проектів багатьох костелів Львівської архідієцезії (зокрема, у його рідному та сусідніх селах) та у Південно-Східній Польщі. Ренів належав до Зборівського району, а тепер входить до Тернопільського. Нині у селі проживає понад 9 сотень мешканців.

Римо-католики Реньова належали до парафії Непорочного Зачаття Пресвятої Діви Марії у розташованих неподалік Залізцях. На переломі XIX - XX століть їх чисельність зросла до півтисячі. За ініціативою старости села (батька майбутнього архітектора) Мацея Дайчака 1905 року почали готуватись до спорудження філіальної святині. Було придбано земельну ділянку, а місцевий власник Тадеуш Ценський дозволив у своєму лісі добувати будівельне каміння. Каплицю за проектом студента Львівської політехніки Лаврентія Дайчака під керівництвом майстра Ставарського збудували впродовж трьох років. Її освятив 1908 року єпископ Владислав Бандурський.

Важливі події
історії святинь та служіння архіпастирів
Поточна дата: березень, 04
1720 - архієпископ Ян Скарбек консекрував новозбудований бернардинський костел св. Миколая у Бережанах на Тернопільщині;
1771 - єпископ Холмський Фелікс Турський призначений правлячим єпископом Луцьким;
1889 - рукоположений в священники майбутній єпископ-ординарій Тираспольський Йосиф Кесслер;
1991 - у Житомирській катедрі Апостольським делегатом в Радянському Союзі архієпископом Франческом Колусуонно рукоположений в єпископи ординарій Житомирський о. Ян Пурвінський;
Наступна дата: березень, 05
1777 - єпископ Холмський Антоній Окенцький проголосив костел св. Архангела Михаїла у Тартакові на Львівщині санктуарієм Матері Божої Тартаківської;
2017 - впроваджено мощі св. Йоана Павла ІІ до костелу св. Миколая у Кам'янському на Дніпропетровщині;

Під час Ісв. війни, 1915 року святиню зруйнували німці, використавши отриманий будівельний матеріал для прокладання доріг. І лише 1927 року тим же Лаврентієм Дайчаком було виконано проект відбудови каплиці, проте у простішому вигляді, без вежі. А спорудження нового храму на фундаменті старого під керівництвом майстра Антонія Гураля із Залізців відбулось аж у 1932-1938 роках (і цю святиню будівельним камінням забезпечив Тадеуш Ценський). 11 грудня 1938 року каплицю освятили.

Джерело фотознімка: m-a-d-m-a-x.livejournal.com

Після ІІсв. війни каплицю використовували традиційно у якості колгоспного складського приміщення. Нині ж вона перебуває у стані швидко деградуючої руїни, в якій скоро важко буде упізнати культову споруду (ще недавно будівля була покрита таким-сяким дахом, від якого зараз і сліду не лишилось). Чи може хтось, хоча б з поваги до імені визначного архітектора, врятує цей храм?

Джерело фотознімка: m-a-d-m-a-x.livejournal.com
ІНШІ СВЯТИНІ, ЯКІ МАЮТЬ ТАКІ Ж:

Костел (чеською kostel, словацькою kostol, польською kościół) — західнослов'янська назва римсько-католицького храму. Від старочеського 'kostel', утвореного латинським 'castellum' ('замок' - у ті часи святині будували укріпленими), походять словацьке 'kostol' та польське 'kościół'. На західноукраїнських землях слово костел вживалось ще у білохорватські та руські (давньоукраїнські) часи, коли ці терени належали до Празької дієцезії.