RENIÓW. Dawna kaplica p.w. Matki Bożej Królowej Polskiej (1905 - 1908, 1932 - 1938). Tarnopolski obw., Tarnopolski r-n

47284 Ренів

Перша писемна згадка про поселення датується 1452 роком, є документ про Ренів також 1511 року. Тут народився та виріс відомий архітектор Лаврентій Дайчак, автор проектів багатьох костелів Львівської архідієцезії (зокрема, у його рідному та сусідніх селах) та у Південно-Східній Польщі. Ренів належав до Зборівського району, а тепер входить до Тернопільського. Нині у селі проживає понад 9 сотень мешканців.

Римо-католики Реньова належали до парафії Непорочного Зачаття Пресвятої Діви Марії у розташованих неподалік Залізцях. На переломі XIX - XX століть їх чисельність зросла до півтисячі. За ініціативою старости села (батька майбутнього архітектора) Мацея Дайчака 1905 року почали готуватись до спорудження філіальної святині. Було придбано земельну ділянку, а місцевий власник Тадеуш Ценський дозволив у своєму лісі добувати будівельне каміння. Каплицю за проектом студента Львівської політехніки Лаврентія Дайчака під керівництвом майстра Ставарського збудували впродовж трьох років. Її освятив 1908 року єпископ Владислав Бандурський.

Ważne wydarzenia
w historii świątyń i posłudze arcypasterzy
Bieżąca data: styczeń, 26
1776 - у головний вівтар костелу Непорочного Зачаття Пресвятої Діви Марії у Гвіздці на Івано-Франківщині урочисто встановили образ Непорочного Зачаття Пресвятої Діви Марії;
Następna data: styczeń, 27
1760 - о. Адам Красінський, призначений ординарієм Кам'янець-Подільським, рукоположений в єпископи в Скєрнєвічах (Польща) митролитом Гнєзненським і колишнім Львівським Владиславом Лубенським;
2008 - нову каплицю Матері Божої Фатімської в Одесі-Таірові освятив єпископ Броніслав Бернацький;

Під час Ісв. війни, 1915 року святиню зруйнували німці, використавши отриманий будівельний матеріал для прокладання доріг. І лише 1927 року тим же Лаврентієм Дайчаком було виконано проект відбудови каплиці, проте у простішому вигляді, без вежі. А спорудження нового храму на фундаменті старого під керівництвом майстра Антонія Гураля із Залізців відбулось аж у 1932-1938 роках (і цю святиню будівельним камінням забезпечив Тадеуш Ценський). 11 грудня 1938 року каплицю освятили.

Źródło zdjęcia: m-a-d-m-a-x.livejournal.com

Після ІІсв. війни каплицю використовували традиційно у якості колгоспного складського приміщення. Нині ж вона перебуває у стані швидко деградуючої руїни, в якій скоро важко буде упізнати культову споруду (ще недавно будівля була покрита таким-сяким дахом, від якого зараз і сліду не лишилось). Чи може хтось, хоча б з поваги до імені визначного архітектора, врятує цей храм?

Źródło zdjęcia: m-a-d-m-a-x.livejournal.com
INNE ŚWIATYNI Z TYMI SAMYMI: