ОСТРОВКИ. Колишній костел cв. Андрія Апостола (1838). Волинська обл., Ковельський р-н

Островки

Вважається, що село Островки (Островок) заснували у XVII столітті переселенці із Мазовії, які протягом наступних століть ревно зберігали свою етнічну та релігійну самобутність. 1906 року тут проживало 481 мешканців, на початку ІІ світової війни - 664, проте після нападу вояків УПА село перестало існувати, його терени перетворились на поля, луки і ліси.

У 1720 році в Островках збудували перший дерев'яний костел cв. Андрія Апостола коштом Ізабелли Канської. Проте одна Ізабелла Канська померла вдовою у Волі Островецькій аж 1847 року, можливо фундаторкою була якась інша Ізабелла Канська, що жила майже на століття раніше.

Важливі події
історії святинь та служіння архіпастирів
Поточна дата: січень, 19
На цю дату відсутня інформація про важливі події історії святинь та служіння архіпастирів
Наступна дата: січень, 20
1901 - рукоположений в архіпастирі у Львівській катедрі кардиналом Яном Пузиною з Кракова о. Йосиф Більчевський, майбутній святий, та урочисто введений до архікатедри;
1951 - у Пучішці (Хорватія) народився майбутній Апостольський нунцій в Україні архієпископ Нікола Етерович;
2019 - оновлений орган в катедрі у Харкові освятив єпископ Станіслав Широкорадюк;

Фундаторка виділили святині в Островкум земельні ділянки під храм, парафільний будинок і город, а також невеликі частки орної землі та сіножать, проте фінансово не забезпечила служіння душпастиря. Парафію в Островках заснував 11 січня 1765 року єпископ Холмський Валентин Венжик після того, як її нарешті достатньо дотували, зокрема, оо. Йосиф Лісецький та Антоній Скіцький, Констанція Олендська (із Верещинських) та Андрій Олендський. Тоді вона (разом із заселеною також мазурами сусідньою Волею Островецькою) нараховувала майже півтисячі вірян. Храм мав три вівтарі, головний з яких містив образ Матері Божої Холмської, була також примітивна дзвіниця на прикостельному цвинтарі з двома невеликими дзвонами.

Фотознімок: Włodimierz Dębski

У 1838 році старий костел в Островках замінили новим дерев'яним коштом вірян та єпископа Михайла Пивницького. У 70-х роках парафія обслуговувалась настоятелем о. Нарцисом Чоповським та мала понад 1200 вірних, з кінця ХІХст. по перше десятиліття ХХст. її адміністрував о. Олександр Кучинський (завдяки його зусиллям храм було відреставровано). Перед І світовою війною кількість парафіян перевищила 1800 осіб. Від 1921 року парафією опікувався настоятель о. Гаспар Вольборський, якого 1929 року замінив о. Франциск Мілевський, але 1933 року о. Вольборський повернувся в Островки до 1937 року. Новий настоятель о. Телесфор Парегуда у вересні 1939 року, побоюючись нової влади, покинув парафію.

Чергового настоятеля в Острівки призначили лише 12 серпня 1942 року, ним став о. Станіслав Добжанський. 30 серпня 1943 року він загинув разом із більшістю своїх парафіян під час нападу на село вояків УПА, тоді та пізніше було також знищено сільські будівлі, а 19 вересня 1943 року спалено костел. У пострадянський період на місці колишньої святині встановили хрест та скульптуру Матері Божої.

Фотознімок: Włodimierz Dębski
ІНШІ СВЯТИНІ, ЯКІ МАЮТЬ ТАКІ Ж:

Костел (чеською kostel, словацькою kostol, польською kościół) — західнослов'янська назва римсько-католицького храму. Від старочеського 'kostel', утвореного латинським 'castellum' ('замок' - у ті часи святині будували укріпленими), походять словацьке 'kostol' та польське 'kościół'. На західноукраїнських землях слово костел вживалось ще у білохорватські та руські (давньоукраїнські) часи, коли ці терени належали до Празької дієцезії.