ДУБИЩЕ. Костел Всіх Святих i Матері Божої Фатімської (1998 - 1999). Волинська обл., Луцький р-н

45109 Дубище

Дубище відоме з 1322 року, коли тут згадується у джерелах православний монастир. 1793 року село мало лише сім десятків мешканців, 1900 року - удвічі більше та ще 174 в колоніях Дубище Старе і Дубище Нове, нині ж у селищі (міського типу), яким воно стало 1992 року, проживає майже дві тисячі осіб (у 1991-1995рр. населення збільшилось за рахунок переселенців з-під Чорнобиля - на підставі рішення Ради Міністрів України від 28.08.1990р.). Входило до Рожищенського району, а від 2020 року - до Луцького.

Місцеві католики латинського обряду, що населяли переважно колонію Дубище Нове, спочатку належали до парафії Успіння Пресвятої Діви Марії у Вишеньках, але після заснування у 1920-1921 роках парафії Преображення Господнього у Рожищах, перейшли до неї, проте своєї святині раніше не мали. Від 1931 року, коли вперше у схематизмах Луцької дієцезії почали вказувати населені пункти парафій, у складі рожищенської парафії подається лише Дубище Нове без Дубища і Дубища Старого.

Важливі події
історії святинь та служіння архіпастирів
Поточна дата: березень, 04
1720 - архієпископ Ян Скарбек консекрував новозбудований бернардинський костел св. Миколая у Бережанах на Тернопільщині;
1771 - єпископ Холмський Фелікс Турський призначений правлячим єпископом Луцьким;
1889 - рукоположений в священники майбутній єпископ-ординарій Тираспольський Йосиф Кесслер;
1991 - у Житомирській катедрі Апостольським делегатом в Радянському Союзі архієпископом Франческом Колусуонно рукоположений в єпископи ординарій Житомирський о. Ян Пурвінський;
Наступна дата: березень, 05
1777 - єпископ Холмський Антоній Окенцький проголосив костел св. Архангела Михаїла у Тартакові на Львівщині санктуарієм Матері Божої Тартаківської;
2017 - впроваджено мощі св. Йоана Павла ІІ до костелу св. Миколая у Кам'янському на Дніпропетровщині;
Фотознімок: Roman Burnyk

На початку 90-х років для римо-католиків Дубища, чисельність яких збільшилась за рахунок переселенців з-під Чорнобиля, проводились богослужіння у приватному будинку Розалії Полєшко та інших парафіян, потім - у приміщенні будинку сільради. 1995 року було зареєстровано римсько-католицьку спільноту. Після отримання дозволу на спорудження костелу його будівництво, в основному, пройшло у 1998-1999 роках завдяки доброчинцям з Німеччини та Польщі під керівництвом о. Романа Бурника. Потім відбувалось оздоблення та оснащення святині. Храм має найважчий в Україні вівтар (5.6 тонн), подарований парафією у Німеччині. 13 вересня 2008 року новоспоруджений та достатньо споряджений костел освятив єпископ Маркіян Трофим’як.

Фотознімок: kovel25

У липні 2007 року в костелі у Рожищі було змонтовано 11-голосий орган з Німеччини, виготовлений у 60-х роках. Дубище обслуговують дієцезіальні священники із згаданої вже парафії у Рожищах.

Фотознімок: Roman Burnyk
ІНШІ СВЯТИНІ, ЯКІ МАЮТЬ ТАКІ Ж:

Костел (чеською kostel, словацькою kostol, польською kościół) — західнослов'янська назва римсько-католицького храму. Від старочеського 'kostel', утвореного латинським 'castellum' ('замок' - у ті часи святині будували укріпленими), походять словацьке 'kostol' та польське 'kościół'. На західноукраїнських землях слово костел вживалось ще у білохорватські та руські (давньоукраїнські) часи, коли ці терени належали до Празької дієцезії.