ДУБИЩЕ. Костел Всіх Святих i Матері Божої Фатімської (1998 - 1999). Волинська обл., Луцький р-н

45109 Дубище

Дубище відоме з 1322 року, коли тут згадується у джерелах православний монастир. 1793 року село мало лише сім десятків мешканців, 1900 року - удвічі більше та ще 174 в колоніях Дубище Старе і Дубище Нове, нині ж у селищі (міського типу), яким воно стало 1992 року, проживає майже дві тисячі осіб (у 1991-1995рр. населення збільшилось за рахунок переселенців з-під Чорнобиля - на підставі рішення Ради Міністрів України від 28.08.1990р.). Входило до Рожищенського району, а від 2020 року - до Луцького.

Місцеві католики латинського обряду, що населяли переважно колонію Дубище Нове, спочатку належали до парафії Успіння Пресвятої Діви Марії у Вишеньках, але після заснування у 1920-1921 роках парафії Преображення Господнього у Рожищах, перейшли до неї, проте своєї святині раніше не мали. Від 1931 року, коли вперше у схематизмах Луцької дієцезії почали вказувати населені пункти парафій, у складі рожищенської парафії подається лише Дубище Нове без Дубища і Дубища Старого.

Важливі події
історії святинь та служіння архіпастирів
Поточна дата: січень, 26
1776 - у головний вівтар костелу Непорочного Зачаття Пресвятої Діви Марії у Гвіздці на Івано-Франківщині урочисто встановили образ Непорочного Зачаття Пресвятої Діви Марії;
Наступна дата: січень, 27
1760 - о. Адам Красінський, призначений ординарієм Кам'янець-Подільським, рукоположений в єпископи в Скєрнєвічах (Польща) митролитом Гнєзненським і колишнім Львівським Владиславом Лубенським;
2008 - нову каплицю Матері Божої Фатімської в Одесі-Таірові освятив єпископ Броніслав Бернацький;
Фотознімок: Roman Burnyk

На початку 90-х років для римо-католиків Дубища, чисельність яких збільшилась за рахунок переселенців з-під Чорнобиля, проводились богослужіння у приватному будинку Розалії Полєшко та інших парафіян, потім - у приміщенні будинку сільради. 1995 року було зареєстровано римсько-католицьку спільноту. Після отримання дозволу на спорудження костелу його будівництво, в основному, пройшло у 1998-1999 роках завдяки доброчинцям з Німеччини та Польщі під керівництвом о. Романа Бурника. Потім відбувалось оздоблення та оснащення святині. Храм має найважчий в Україні вівтар (5.6 тонн), подарований парафією у Німеччині. 13 вересня 2008 року новоспоруджений та достатньо споряджений костел освятив єпископ Маркіян Трофим’як.

Фотознімок: kovel25

У липні 2007 року в костелі у Рожищі було змонтовано 11-голосий орган з Німеччини, виготовлений у 60-х роках. Дубище обслуговують дієцезіальні священники із згаданої вже парафії у Рожищах.

Фотознімок: Roman Burnyk
ІНШІ СВЯТИНІ, ЯКІ МАЮТЬ ТАКІ Ж:

Костел (чеською kostel, словацькою kostol, польською kościół) — західнослов'янська назва римсько-католицького храму. Від старочеського 'kostel', утвореного латинським 'castellum' ('замок' - у ті часи святині будували укріпленими), походять словацьке 'kostol' та польське 'kościół'. На західноукраїнських землях слово костел вживалось ще у білохорватські та руські (давньоукраїнські) часи, коли ці терени належали до Празької дієцезії.