ГОРОДКІВКА (М'ястківка). Костел Непорочного Зачаття Пресвятої Діви Марії (1747). Вінницька обл., Тульчинський р-н

24615 Городківка,
вул. Дажицького, 2,
+380 (4340) 244-61

За переказами, існуюче у XIII-XIV століттях село Шумилів знищили татари, а наприкінці XVIст. тут заснували містечко М'ястківку. У ньому на початку 90-х років ХІХст. проживало понад 5500 мешканців, 1905 року - 8997, а нині село має понад 5600 осіб. 1946 року М'ястківку об'єднали із Раківкою, яка до 1917 була Ротмистрівкою, та назвали Городківкою. Село входило до Крижопільського району, а від 2020 року є частиною Тульчинського.

У 1747 році у М'ястківці (за непідтвердженою інформацією, на місці колишньої церкви Положення ризи Пресвятої Богородиці) завдяки місцевим власникам Любомирським було споруджено сучасний мурований костел. Тоді ж фундатор пожертвував на утримання настоятеля значні кошти та майно. У 1785 році храм реставрували за рахунок пожертв Миколая Ярошинського та Антонія Бєлєцького, який цього року також суттєво збільшив фінансове забезпечення парафії, призначивши свою дотацію на утримання двох вікаріїв.

Важливі події
історії святинь та служіння архіпастирів
Поточна дата: грудень, 10
1769 - у Варшаві з рук єпископа Антоніна Пжедвоєвського отримав священичі свячення митрополит-архієпископ Львівський Каетан Кіцький;
2000 - архієпископ Мар'ян Яворський освятив відремонтований орган в костелі Христа Царя в Івано-Франківську;
2016 - Апостольський нунцій в Україні архієпископ Клаудіо Гуджеротті урочисто освятив новоспоруджену каплицю св. Йосифа Ремісника в Улянівці на Житомирщині;
2017 - єпископ Антал Майнек освятив земельну ділянку та фундамент під храм храм св. Кінги в Берегові-Ардові на Закарпатті;
2019 - о. Микола Лучок, номінований єпископом-помічником Мукачівським, висвячений на єпископа у катедрі в Мукачеві Апостольським нунцієм в Україні архієпископом Клаудіо Ґуджеротті;
Наступна дата: грудень, 11
1938 - освячено каплицю Матері Божої Цариці Польщі у Ренові на Тернопільщині;
2010 - каплицю св. Йосифа у Шостці на Сумщині освятив єпископ Мар'ян Бучек;

Святиня у М'ястківці мала три вівтарі, головний був дерев'яним та містив образ на полотні Непорочного Зачаття Пресвятої Діви Марії, а бічні були намальовані на стінах з іконами на полотні. На прикостельному цвинтарі знаходилась дерев'яна дзвіниця із трьома дзвонами. 1841 року храм освятив єпископ Францішек Мацкевич. У схематизмі Кам'янець-Подільської дієцезії 1831 року парафія згадується під титулом Непорочного Зачаття Пресвятої Діви Марії, проте 1860 року занотовано понад 2100 вірян, каплицю у Дмитрашківці та інше присвячення - святому Йоану Хрестителю. Це ж присвячення подається також у схематизмах Луцько-Житомирської дієцезії, принаймні, у 70-х роках, коли парафію, що нараховувала понад 2700 вірних, адміністрував о. Цезарій Зелінський.

Фотознімок: Анатолий Олексийчук

Цікаво, що нібито нечинну каплицю у Дмитрашківцях самочинно знесла у 1883-1885 роках власниця села Єлизавета Трубецька-Вінклер, за що була оштрафовована Святійшим Синодом в Петербурзі на вельми значну суму. Принаймні, від 1889 року костел у М'ястківці знову згадується під титулом Непорочного Зачаття Пресвятої Діви Марії. Тоді та у 90-х роках парафією, що налічувала понад 3500 вірних та мала цвинтарну каплицю в містечку, опікувався адміністратор о. Миколай Хмєльовський. 10 листопада 1900 року відновлений (чи новий?) головний вівтар костелу консекрував єпископ Луцько-Житомирський Болеслав Клопотовський. У першому десятилітті ХХст. в парафії чисельністю понад 4100 осіб служив адміністратор о. Владислав Вольський, а перед І світовою війною - о. Людомир Заянчковський.

Джерело фотознімка: facebook.com/francyskanci

Святиня у М'яcтківці була чинною до 1937 року, коли радянська влада її зачинила та облаштувала у ній клуб. 1942 року храм знову запрацював як сакральний об'єкт. За даними місцевої влади, у 1947 році парафія в Городківці нараховувала 1625 вірян, проте не мала сталого душпастиря. 1951 року сюди епізодично доїжджав о.-єзуїт Марцелій Високінський з Вінниці, а 1959 року переїхав в Городківку на постійно та невдовзі тут помер. 1957 року, коли чисельність городківської парафії становила приблизно 1500 осіб, у ній розпочав своє служіння о. Мартиніан Войцех Дажицький OFM, завдяки якому у 70-х роках було здійснено грунтовну реставрацію костелу та протягом десятиліть відновлено францисканську спільноту в Україні. Працював тут до 2009 року, коли помер і був похований біля храму.

Парафію обслуговують францисканці (орден Братів Менших), які від 6 квітня 1993 року мають тут свій канонічно затверджений монастир (до 1997 року містився також постулат кустодії).

Фотознімок: Ольга Мартинюк
ІНШІ СВЯТИНІ, ЯКІ МАЮТЬ ТАКІ Ж:

Костел (чеською kostel, словацькою kostol, польською kościół) — західнослов'янська назва римсько-католицького храму. Від старочеського 'kostel', утвореного латинським 'castellum' ('замок' - у ті часи святині будували укріпленими), походять словацьке 'kostol' та польське 'kościół'. На західноукраїнських землях слово костел вживалось ще у білохорватські та руські (давньоукраїнські) часи, коли ці терени належали до Празької дієцезії.