HORODKIWKA (Miastkówka). Kościół p.w. Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny (1747). Winnicki obw., Tulczynski r-n

24615 Городківка,
вул. Дажицького, 2,
+380 (4340) 244-61

За переказами, існуюче у XIII-XIV століттях село Шумилів знищили татари, а наприкінці XVIст. тут заснували містечко М'ястківку. У ньому на початку 90-х років ХІХст. проживало понад 5500 мешканців, 1905 року - 8997, а нині село має понад 5600 осіб. 1946 року М'ястківку об'єднали із Раківкою, яка до 1917 була Ротмистрівкою, та назвали Городківкою. Село входило до Крижопільського району, а від 2020 року є частиною Тульчинського.

У 1747 році у М'ястківці (за непідтвердженою інформацією, на місці колишньої церкви Положення ризи Пресвятої Богородиці) завдяки місцевим власникам Любомирським було споруджено сучасний мурований костел. Тоді ж фундатор пожертвував на утримання настоятеля значні кошти та майно. У 1785 році храм реставрували за рахунок пожертв Миколая Ярошинського та Антонія Бєлєцького, який цього року також суттєво збільшив фінансове забезпечення парафії, призначивши свою дотацію на утримання двох вікаріїв.

Ważne wydarzenia
w historii świątyń i posłudze arcypasterzy
Bieżąca data: kwiecień, 17
1884 - у Львові помер Львівський архієпископ-митрополит Франциск Вежхлейський, похований у крипті Львівської катедри;
1978 - в парафії Різдва св. Йоана Хрестителя у Мостиськах на Львівщині народився майбутній єпископ-помічник Львівський Едвард Кава;
1982 - висвячений на священника у Будапешті (Угорщина) майбутній єпископ Антал Майнек, ординарій Мукачівський;
2001 - кардинал Мар'ян Яворський відправив першу післявоєнну Службу Божу у храмі св. Миколая у Куликові на Львівщині;
2004 - єпископ Станіслав Падевський відкрив та освятив у храмі св. Миколая у Кам'янському на Дніпропетровщині меморіальну дошку на честь о. Я. Розенбаха;
2010 - Апостольський нунцій в Україні архієпископ Іван Юркович за участю єпископів Броніслава Бернацького, Петра Мальчука та Леоніда Дубравського консекрував нову каплицю св. Мартина в Єпаторії в Криму;
Następna data: kwiecień, 18
2000 - єпископ Леон Дубравський проголосив костел Божого Милосердя у Вінниці санктуарієм Божого Милосердя;

Святиня у М'ястківці мала три вівтарі, головний був дерев'яним та містив образ на полотні Непорочного Зачаття Пресвятої Діви Марії, а бічні були намальовані на стінах з іконами на полотні. На прикостельному цвинтарі знаходилась дерев'яна дзвіниця із трьома дзвонами. 1841 року храм освятив єпископ Францішек Мацкевич. У схематизмі Кам'янець-Подільської дієцезії 1831 року парафія згадується під титулом Непорочного Зачаття Пресвятої Діви Марії, проте 1860 року занотовано понад 2100 вірян, каплицю у Дмитрашківці та інше присвячення - святому Йоану Хрестителю. Це ж присвячення подається також у схематизмах Луцько-Житомирської дієцезії, принаймні, у 70-х роках, коли парафію, що нараховувала понад 2700 вірних, адміністрував о. Цезарій Зелінський.

Zdjęcie: Анатолий Олексийчук

Цікаво, що нібито нечинну каплицю у Дмитрашківцях самочинно знесла у 1883-1885 роках власниця села Єлизавета Трубецька-Вінклер, за що була оштрафовована Святійшим Синодом в Петербурзі на вельми значну суму. Принаймні, від 1889 року костел у М'ястківці знову згадується під титулом Непорочного Зачаття Пресвятої Діви Марії. Тоді та у 90-х роках парафією, що налічувала понад 3500 вірних та мала цвинтарну каплицю в містечку, опікувався адміністратор о. Миколай Хмєльовський. 10 листопада 1900 року відновлений (чи новий?) головний вівтар костелу консекрував єпископ Луцько-Житомирський Болеслав Клопотовський. У першому десятилітті ХХст. в парафії чисельністю понад 4100 осіб служив адміністратор о. Владислав Вольський, а перед І світовою війною - о. Людомир Заянчковський.

Źródło zdjęcia: facebook.com/francyskanci

Святиня у М'яcтківці була чинною до 1937 року, коли радянська влада її зачинила та облаштувала у ній клуб. 1942 року храм знову запрацював як сакральний об'єкт. За даними місцевої влади, у 1947 році парафія в Городківці нараховувала 1625 вірян, проте не мала сталого душпастиря. 1951 року сюди епізодично доїжджав о.-єзуїт Марцелій Високінський з Вінниці, а 1959 року переїхав в Городківку на постійно та невдовзі тут помер. 1957 року, коли чисельність городківської парафії становила приблизно 1500 осіб, у ній розпочав своє служіння о. Мартиніан Войцех Дажицький OFM, завдяки якому у 70-х роках було здійснено грунтовну реставрацію костелу та протягом десятиліть відновлено францисканську спільноту в Україні. Працював тут до 2009 року, коли помер і був похований біля храму.

Парафію обслуговують францисканці (zakon Braci Mniejszych), які від 6 квітня 1993 року мають тут свій канонічно затверджений монастир (до 1997 року містився також постулат кустодії).

Zdjęcie: Ольга Мартинюк
INNE ŚWIATYNI Z TYMI SAMYMI: