ЛІТИН. Костел Непорочного Зачаття Пресвятої Діви Марії (1856). Вінницька обл., Вінницький р-н

22300 Літин,
вул. Леніна, 3,
+380 (43) 235-02-21, 232-68-44

Вважалося, що першою згадкою про Літин є грамота великого князя Свидригайла від 21 травня 1431 року. Проте в Національному історичному архіві Білорусі знайшли грамоту володаря Поділля князя Федора Коріятовича від 20 червня 1391 року, у якій згадується село Літин. На початку XVIст. поселення вважалось торгівельним і ремісничим центром. У 1578р. отримало магдебурзьке право. Після 1648 року стало сотенним містечком Брацлавського полку, в якому у листопаді 1653 року гетьман Богдан Хмельницький приймав послів від татарського хана. Від серпня 1797 року Літин був повітовим містом Подільської губернії, від березня 1923 року - районним центром, а втративши потім цей статус, відновив його у січні 1967 року. Нині у цьому селищі міського типу проживає понад 6600 мешканців.

У 1748 році у Літині було споруджено дерев’яний костел під титулом Матері Божої Сніжної, а 1856 року на його місці збудували мурований храм, який отримав титул Непорочного Зачаття Пресвятої Діви Марії. У 30-х роках XX століття радянська влада костел зачинила, його було перероблено на «Дім танців». У 1946 році місцеві віряни силою відібрали святиню, проте 1950 року влада знову його відібрала. Згодом, храм переобладнали на бібліотеку та лекторій.

Важливі події
історії святинь та служіння архіпастирів
Поточна дата: листопад, 29
1790 - єпископ Луцький Фелікс Турський призначений Краківським єпископом-ординарієм;
- єпископ Адам Нарушевич отримав Луцьку кафедру;
1819 - освятили новозбудований костел Пресвятої Трійці в Поморянах на Львівщині;
2012 - о. Радослав Змітрович призначений єпископом-помічником Кам'янець-Подільським;
Наступна дата: листопад, 30
1918 - ординарій Краківський Адам Сапєга висвятив на єпископа у Краківській катедрі о. Петра Маньковського, призначеного ординарієм відновленої Кам'янець-Подільської дієцезії;
1989 - освячено костел св. Георгія мч. у Тур'їх Реметах на Закарпатті;
1991 - о. Юрій Зімінський звершив першу Месу на сходах занедбаного і майже зруйнованого костелу св. Миколая у Кам'янському на Дніпропетровщині;
1996 - храм св. Андрія Апостола у Сахкамені на Хмельниччині освятив єпископ Ян Ольшанський;
2003 - єпископ Леон Дубравський консекрував новоспоруджений храм Зіслання Святого Духа в смт. Дунаївці на Хмельниччиін;
2008 - єпископ Мар’ян Бучек освятив новозбудовану каплицю Зіслання Святого Духа в Краматорську на Донеччині;

У 1994 році костел повернули вірним, його освятив єпископ Ян Ольшанський. З 7 червня 2014 року у храмі активно ведуться роботи по реставрації. Відновлюється складне склепіння костелу, побудованого в класичному стилі, прибираються зайві перегородки, поетапно штукатурять святиню. Реставраційні роботи розраховані не на один рік. Внутрішнє оздоблення потрібно створити практично з нуля. Парафією опікуються дієцезіальні священники.

ІНШІ СВЯТИНІ, ЯКІ МАЮТЬ ТАКІ Ж:

ОСНОВНІ ПОДІЇ ЧИ ПУБЛІКАЦІЇ, ПОВ'ЯЗАНІ ІЗ СВЯТИНЕЮ
Костел (чеською kostel, словацькою kostol, польською kościół) — західнослов'янська назва римсько-католицького храму. Від старочеського 'kostel', утвореного латинським 'castellum' ('замок' - у ті часи святині будували укріпленими), походять словацьке 'kostol' та польське 'kościół'. На західноукраїнських землях слово костел вживалось ще у білохорватські та руські (давньоукраїнські) часи, коли ці терени належали до Празької дієцезії.