KOMARGRÓD. Kaplica p.w. Znalezienia Krzyża Świętego (1902). Winnicki obw., Tulczynski r-n

24225 Комаргород

Перша документальна згадка про поселення датується 13 червня 1459 року, а заснування тут містечка Комаргород пов'язують із шляхтичем Комаром-Забужинським. У другій половині XVIIст. було козацьким сотенним містечком. На початку 80-х років Комаргород мав 1112 мешканців, 1893 року - 1687, 1905 року - 2540, нині є селом із населенням понад 2400 осіб. Входило до Томашпільського району, а від 2020 року є частиною Тульчинського.

В останній чверті XVIII столітті та першому десятилітті наступного у містечку, яке належало до парафії у Томашполі, коштом чергових власників Комаргорода Четвертинських збудували та оснастили мурований костел Знайдення Святого Хреста францисканців конвентуальних. 1816 року було засновано самостійну парафію, а 1832 року царська влада закрила монастир, і парафію стало обслуговувати дієцезіальне духовенство.

Ważne wydarzenia
w historii świątyń i posłudze arcypasterzy
Bieżąca data: kwiecień, 18
2000 - єпископ Леон Дубравський проголосив костел Божого Милосердя у Вінниці санктуарієм Божого Милосердя;
Następna data: kwiecień, 19
1648 - архієпископ Микола Кросновський консекрував відремонтований костел Відвідання Єлизавети Пресвятою Дівою Марією у Більшівцях на Івано-Франківщині;
1925 - освячено земельну ділянку під будівництво костелу Матері Божої Неустанної Допомоги у Шибалині на Тернопільщині;
2011 - колишній секретар Конгрегації у справах беатифікації і канонізації архієпископ Едвард Новак у Львові очолив урочистість перенесення мощей св. архієпископа Йосифа Більчевського із Янівського цвинтаря до катедри;
Zdjęcie: Іван Зелюк

Але 1873 року костел в Комаргороді передали православним, які у 1878-1882 роках перебудували його на церкву св. Миколая, що досі належить Московському патріархату. Комаргородських римо-католиків знову приєднали до парафії у Томашполі. Принаймні, від 1902 року у схематизмах Луцько-Житомирської дієцезії згадується мурована цвинтарна каплиця у Комаргороді, яка виконувала функцію місцевої святині навіть у радянські часи.

Źródło zdjęcia: camenecensis.org

Сучасну муровану каплицю у Комаргороді було перебудовано, ймовірно, вже у XXI столітті зі старої цвинтарної святині (у схематизмі Кам'янець-Подільської дієцезії 2005 року вона ще не згадувалась). Храм, як і раніше, обслуговують дієцезіальні священники з парафії Матері Божої Святого Скапулярію у Томашполі.

Źródło zdjęcia: facebook.com/parafijaTomashpil
INNE ŚWIATYNI Z TYMI SAMYMI: