MOŁCZANY. Kościół p.w. św. Wojciecha (Adalberta) (1797 - 1799). Winnicki obw., Żmerynkowski r-n

23154 Мовчани

Датою заснування поселення Мовчани вважається 1590 рік. У 80-х роках ХІХ століття тут проживало близько 860 мешканців, 1893 року - 1392, 1905 року - 1437, а нині їх лише трохи більше чотирьох сотень осіб, з них понад сто римо-католиків.

Католики латинського обряду села належали до парафії св. Флоріана у Шаргороді. 20 листопада 1797 року місцеві власники Антоній і Маріанна Тшецеські фундували костел у Мовчанах, жертвуючи для нього відповідні кошти та майно, тому цього року спорудження храму могло лише розпочатись. Парафію у Мовчанах було виділено із шаргородської не раніше 1799 року (можливо, що тоді будівництво святині вже завершили, принаймні, в основному).

Ważne wydarzenia
w historii świątyń i posłudze arcypasterzy
Bieżąca data: kwiecień, 17
1884 - у Львові помер Львівський архієпископ-митрополит Франциск Вежхлейський, похований у крипті Львівської катедри;
1978 - в парафії Різдва св. Йоана Хрестителя у Мостиськах на Львівщині народився майбутній єпископ-помічник Львівський Едвард Кава;
1982 - висвячений на священника у Будапешті (Угорщина) майбутній єпископ Антал Майнек, ординарій Мукачівський;
2001 - кардинал Мар'ян Яворський відправив першу післявоєнну Службу Божу у храмі св. Миколая у Куликові на Львівщині;
2004 - єпископ Станіслав Падевський відкрив та освятив у храмі св. Миколая у Кам'янському на Дніпропетровщині меморіальну дошку на честь о. Я. Розенбаха;
2010 - Апостольський нунцій в Україні архієпископ Іван Юркович за участю єпископів Броніслава Бернацького, Петра Мальчука та Леоніда Дубравського консекрував нову каплицю св. Мартина в Єпаторії в Криму;
Następna data: kwiecień, 18
2000 - єпископ Леон Дубравський проголосив костел Божого Милосердя у Вінниці санктуарієм Божого Милосердя;

Внаслідок юридичних недоліків при оформлення первинного фундаційного акту довелось його підтверджувати у суді, що і було зроблено завдяки зусиллям вже згаданої Маріанни 25 січня 1809 року. Втім, тоді вона також додатково пожертвувала для парафії значні кошти, забезпечені майном одного із належних їй сіл, а 1817 року ще й збільшила їх. Підземелля храму в Мовчанах пізніше стало місцем вічного спочинку його фундаторів та їх нащадків. Костел було освячено (дата не відома), він отримав три вівтарі, головний з яких містив образ св. Антонія Падуанського. 1860 року парафія нараховувала понад тисячу вірних.

Źródło zdjęcia: m-a-d-m-a-x.livejournal.com

У 70-х роках парафію у Мовчанах, що налічувала понад 1110 вірян та мала муровану каплицю на цвинтарі, обслуговував о. Ян Тромщинський. У першому десятилітті ХХ століття нею опікувався адміністратор о. Ян Кухарський. Його замінив о. Ян Путан, завдяки якому 1914 року костел було відреставровано. На той час парафія охоплювала понад 1300 вірних.

Źródło zdjęcia: m-a-d-m-a-x.livejournal.com

У 30-х роках ХХ століття святиню у Мовчанах радянська влада зачинила та сподівалась зробити з неї клуб, проте пізніше стала використовувати як зерносховище. У 1941 році тут містився німецький штаб. А в 1943-1944 роках, коли німці передали територію румунам, з Польщі приїхав о. Раєвський, і храм було відкрито. 1947 року тут нарахували 773 парафіян, у 1958-1960 роках - близько восьми сотень. Звичайно, радянська влада намагались костел зачининити, але віряни його відстояли. Мовчани обслуговували священники із парафій Непорочного Зачаття Пресвятої Діви Марії у Городківці, Непорочного Зачаття Пресвятої Діви Марії у Мурафі, а пізніше - св. Олексія у Жмеринці (зокрема, у 1990-1991 роках - вікарій цієї парафії майбутній єпископ о. Яцек Пиль OMI).

Від 2002 року парафією у Мовчанах, що охопює ще сім сусідніх сіл, та її філією у Пасинках опікується дієцезіальний священник, який проживає у Мовчанах.

Źródło zdjęcia: m-a-d-m-a-x.livejournal.com
INNE ŚWIATYNI Z TYMI SAMYMI: