ЯСІНЯ. Костел cвв. Апп. Петра і Павла (1814). Закарпатська обл., Рахівський р-н

90630 Ясіня,
вул. Миру, 50,
+380 (3132) 421-52

Перша згадка у письмових джерелах про Ясіню, яку заснували гуцули з галицького боку Карпат, датується 1555 роком. У 1919 році вона якийсь час була столицею Гуцульської республіки. Із 1947 року Ясіня є селищем міського типу, чисельність населення якого нині складає понад вісім з половиною тисяч мешканців.

Першими римо-католиками у Ясіні були лісоруби, переселені за часів правління австрійської імператриці Марії-Терези з Нижньої Австрії. У 1785 році для них було засновано парафію, але вона мала лише тимчасовий костел. У 1814 році коштом королівської казни спорудили сучасний невеликий мурований храм.

Важливі події
історії святинь та служіння архіпастирів
Поточна дата: березень, 26
1838 - колишній Львівський архієпископ-митрополит Андрій Анквіч помер у Празі (Чехія), похоронений у крипті Празької архікатедри;
1974 - у Мукачеві народився майбутній єпископ-помічник Мукачівський Микола Лучок;
2004 - костел Воздвиження Хреста Господнього у Полтаві освятив єпископ Станіслав Падевський;
Наступна дата: березень, 27
1885 - номіновано на посаду Львівського архієпископа-митрополита єпископа Северина Моравського;
1990 - о. Віктор Антонюк освятив повернений костел св. Анни у Сторожинці на Буковині;
2002 - Апостольську адміністратуру Закарпаття піднесено до рангу Мукачівської дієцезії, її адміністратор єпископ Антал Майнек номінований ординарієм Мукачівським, собор св. Мартина у Мукачеві отримав статус кафедрального;

Парафію обслуговують дієцезіальні священники. Є також каплиця св. Йоана Непомуки, збудована 1994 року.

СВЯТИНІ,
ЯКІ МАЮТЬ ТАКІ Ж:
Костел (чеською kostel, словацькою kostol, польською kościół) — західнослов'янська назва римсько-католицького храму. Від старочеського 'kostel', утвореного латинським 'castellum' ('замок' - у ті часи святині будували укріпленими), походять словацьке 'kostol' та польське 'kościół'. На західноукраїнських землях слово костел вживалось ще у білохорватські та руські (давньоукраїнські) часи, коли ці терени належали до Празької дієцезії.
Фільми