KODNIA. Dawny kościół p.w. Matki Boskiej Pocieszenia (1828). Żytomierski obw., Żytomierzski r-n

12452 Кодня

Поселення вперше згадується у джерелах як Коденград (місто) 1301 року, проте було знищене монголо-татарами, але швидко відродилось, адже через нього проходив торговий шлях з Києва на Поділля і до Чорного моря. У Російській імперії було центром волості, а від 1924 року деякий час - районним центром. Нині тут проживає понад 2100 мешканців.

У першій половині XVII століття у Кодні існував дерев'яний костельно-монастирський комплекс оо.- августинів, який було знищено під час козацько-польських війн Така ж доля спіткала у 70-х роках цього ж століття чергові августинські будівлі, відновлені 1656 року. І лише десь в середині наступного століття августини коштом місцевих власників Глибоцьких змогли знову збудувати свої дерев'яні костел та монастир. Приблизно тоді ж було засновано також парафію (до того Кодня належала до парафії у Житомирі).

Ważne wydarzenia
w historii świątyń i posłudze arcypasterzy
Bieżąca data: styczeń, 24
Na dzień dzisiejszy brak jest informacji o ważnych wydarzeniach w historii świątyń i posługi arcypasterzy
Następna data: styczeń, 25
2004 - єпископ Станіслав Широкорадюк освятив нижній костел Пресвятої Діви Марії Матері Церкви у Києві на Перова;

Чергове знищення августинівського комплексу відбулось 1774 року внаслідок пожежі, проте його порівняно швидко відновили. Причому низ будівель склали із дубової деревини, а верхню частину - із соснової, а територію оточили земляним валом із дубовим частоколом. 1786 року храм ще не був викінчений. Проіснував, принаймні, до 1818 року, коли відбулась візитація парафії єпископом Каспером Цецішовським.

Źródło zdjęcia: christking.info

Наступні, муровані августинські костел та монастир постали, ймовірно, 1828 року коштом чергового власника Кодні Михаїла Коженевського. У 80-х роках цього ж століття парафія налічувала понад сім сотень вірних і обіймала понад десять навколишніх населених пунктів. Можливо, що храм у Кодні був діючим навіть у радянські часи, лише у монастирі 1924 року розмістили школу. Принаймні, місцеві старожили згадують, що у 30-ті роки сюди приїжджали католики мало не з усієї України. Але під час ІІ світової війни костел зазнав пошкоджень. Потім його будівлю стали використовувати як склад міндобрив. Вона ще існувала у вересні 1979 року, хоча і в суттєво пошкодженому вигляді, проте трохи згодом її було повністю зруйновано.

А 1991 року на місці колишнього римсько-католицького храму встановили пам'ятник Тарасу Шевченку.

INNE ŚWIATYNI Z TYMI SAMYMI: