Kościoły i kaplice Ukrainy

УкраїнськаРусскийPolski
KATEDRY, KOŚCIOŁY, KAPLICEWYDARZENIA, DOKUMENTY, PUBLIKACJEŚWIĘCI, АRCYPASTERZE, PASTERZE
Wydarzenia, dokumenty i publikacje / 2000-2009 LATA / 2001: 32
Audio-księga
«Kapłan do szpiku kości.
Ojciec Serafin Kazuba OFM Cap»
28.10.2001 VA R Участь кардинала Яворського в Синоді Єпископів у Римі
23.10.2001 ChZ R Архіпастирський візит у Харків Апостольського нунція архієпископа Ніколи Етеровича
14.09.2001 UA A Заява Конференції Римсько-Католицьких Єпископів України
27.06.2001 KwŻ Lww R ПРОЩА СВЯТІШОГО ОТЦЯ ЙОАНА ПАВЛА ІІ В УКРАЇНУ
31.05.2001 Lww A Слуга Божий архієпископ Йосип Більчевський
18.04.2001 Lww R Великодні свята у львівських костелах
17.04.2001 Lww R Перша Служба Божа у поверненому костелі в Куликові Львівської області
10.04.2001 Lww R Свята Меса Хризма і послуги аколіта та лектора у Львівській катедрі
09.04.2001 Lww R Емблема Апостольського візиту Святішого Отця в Україну
07.04.2001 KwŻ R Черговий візит кардинала Туччі в Україну
1 2 3 4

Слуга Божий
архієпископ Йосип Більчевський

  31, Maj, 2001   List pasterski, odezwa 31.05.2001 12:00

Під час апостольської подорожі в Україну, яка відбудеться 23-27 червня 2001 року Святіший Отець Йоан Павло ІІ відвідає також Львівську aрхідієцезію, несучи з собою дар беатифікації Слуги Божого архієпископа Йосипа БІЛЬЧЕВСЬКОГО та отця Зигмунта ГОРАЗДОВСЬКОГО, священика нашої архідієцезії та засновника згромадження Сестер святого Йосипа. Очікуючи на цю визначну подію, хочу сьогодні пригадати постать Слуги Божого Йосипа БІЛЬЧЕВСЬКОГО та його послання для наших часів у щоденному свідченні віри та любові.

Життєвий шлях

Слуга Божий архієпископ Йосип БІЛЬЧЕВСЬКИЙ народився 26 квітня 1860 року у Віламовицях біля Кентів Західної Галичини, яка тоді належала до Австро-Угорщини. Ходив до школи у Віламовицях, а потім у Кентах. Навчання продовжив у гимназії у Вадовицях, яку закінчив у червні 1880 року з відзнакою та поступив до Духовної семінарії у Кракові. 6 липня 1884 року отець Йосип БІЛЬЧЕВСЬКИЙ прийняв священичі свячення з рук єпископа Альбіна ДУНАЄВСЬКОГО у Кракові. Був вікарієм у Могілє біля Кракова. У 1886-1888рр. навчався на богословських факультетах у Відні, Римі та Парижі. Після повернення на батьківщину працював вікарієм у Кентах та у Кракові. У 1890 році у Ягеллонському університеті у Кракові захистив докторську дисертацію на тему: 'Християнська археологія з точки зору історії Церкви та догмату'. З 1891р. до призначення Львівським архієпископом у 1900р. викладав догматику у Львівському університеті. Був також деканом богословського факультету та ректором Львівського університету. Опублікував багато праць, присвячених Євхаристії.

Святий Отець Лев ХІІІ 17 грудня 1900 року призначив отця Йосипа БІЛЬЧЕВСЬКОГО Львівським архієпископом. Єпископські свячення відбулися 20 січня 1901 року у Львівській катедрі. Приймаючи під своє керівництво Львівську архідієцезію, новий архієпископ висловив прагнення усю свою душу та всі сили віддати служінню Богу та людям. 'Беру пасторал ... спераюся ним на скелі Петровій та присягаю Богові за допомогою Його ласки бути добрим пастирем та присвятити усі сили мого життя поширенню серед нас Царства Христового та відродження таким чином суспільства на засадах Євангелія' (Пастирські послання, III, стор. 27). Цієї обітниці архієпископ БІЛЬЧЕВСЬКИЙ дотримувався упродовж 23 років пастирського служіння у Львівській архідієцезії. У своїх зусиллях намагався наслідувати свого великого попередника на єпископському престолі блаженого Якова СТРЕПУ, який, будучи першим Львівським архієпископом, закладав підвалини віри на цій землі.

Муж молитви

Архієпископ Йосип БІЛЬЧЕВСЬКИЙ був перед усім людиною молитви, проводив протягом дня довгі розмови з Богом. Центр його молитви становила Євхаристія. Довгі роки життя та пастирського служіння архієпископа Йосипа БІЛЬЧЕВСЬКОГО припадають на період пожвавлення в усій Католицькій Церкві культу Євхаристії під впливом навчання Папи Пія Х. У дусі папського навчання Слуга Божий нагадував віруючим своєї дієцезії про обов'язок регулярної участі у недільній Службі Божій. Заохочував також до щоденної участі у Службі Божій та частого прийняття Святого Причастя. Навчав віруючих, що Євхаристія - це не лише пожива, яка дає сили у повсякденному житті, але це також спільна 'трапеза усіх християн', джерело радості та єдності у родині та в цілому суспільстві.

З глибокої віри у 'правдиву реальну та суттєву присутність' Христа у Хлібі та Вині виростала турбота Слуги Божого архієпископа Йосипа БІЛЬЧЕВСЬКОГО про поклоніння Пресвятим Дарам. Навчав, що християнин поклоняється Христу в Євхаристії через участь у Службі Божій та прийняття Святого Причастя. Культ Євхаристії виражається також у поклонінні Пресвятим Дарам, участі у богослужіннях та євхаристійних процесіях. Метою усіх форм євхаристійної побожності є прославлення Бога за Його любов та подяка Христові за Відкуплення з неволі гріха. Великою турботою оточував Слуга Божий дітей, які готувалися до першого Причастя, просив священиків та батьків, щоб цей день був особливо урочистий.

Під час Першої Світової війни, коли людські душі охопило страшне зло ненависті, зневаги та знищення, Слуга Божий архієпископ Йосип БІЛЬЧЕВСЬКИЙ розвивав культ Найсвятішого Серця Ісуса Христа. Враженій та розгубленій перед обличчям війни людині він пропонував звернутися до Ісусового Серця, присутнього в Євхаристії. Найсвятіше Серце Ісуса - це символ безмежної любові Бога, здатної прощати та відпускати будь-які гріхи, а також готовності до найбільшої самопожертви. Роздуми над таємницею Божого Серця нагадують про силу таїнств, особливо, каяття та Євхаристії. Є взірцем християнської святості, прощення та єдності в родинах, співчуття та готовності до допомоги. Слуга Божий закликав усі родини Львівської архідієцезії присвятити себе Найсвятішому Ісусовому Серцю.

Добрий пастир

Слуга Божий архієпископ Йосип БІЛЬЧЕВСЬКИЙ був добрим пастирем, який віддав усі сили для будівництва Царства Божого. Вів свої вівці на щедрі пасовиська та давав їм добру та здорову поживу католицької доктрини. Прагнучи наблизити Христа стомленим та спрацьованим людям, Слуга Божий намагався скоротити шлях до парафіяльного костелу. З перших днів своєї праці у Львівській архідієцезії турбувався про будівництво нових костелів. Не шкодував для цього власних заощаджень, закликав духовенство та віруючих складати пожертви для нових костелів. Наслідком послідовної праці та цілковитої віддданості Богові у Львівській архідієцезії за час його правління постало 328 нових костелів та каплиць. Освячуючи нові костели, архієпископ Йосип БІЛЬЧЕВСЬКИЙ думав про живу Церкву, яка росте та розвивається завдяки збереженню Святих Таїнств, спільній молитві та слуханню Слова Божого. Від самого початку єпископського служіння у Львівській архідієцезії він найбільше дбав про чисельні та святі покликання до священства. Просив, щоб кожна родина щоденно молилася про покликання до священства, принаймні, один раз 'Отче наш ...' та 'Богородице Діво ...'. Під час його душпастирського служіння кількість клериків з 79 у 1900р. зросла до більш ніж 140 у 1923р.

Слуга Божий архієпископ Йосип БІЛЬЧЕВСЬКИЙ закликав священиків до старанності у душпастирській праці, подаючи особистий приклад молитви та любові ближнього. Підкреслював, що священик повинен вирізнятися духом гарячої любові до ближнього, здатністю до самозречення та самопожертви. Він бачив савященика передусім як людину молитви, поглинуту Богом, людину, яка любить молитву і не шкодує часу на розмову зі своїм Учителем. Він також просив, щоб священики йшли назустріч людям насамперед у катехизаціях, допомагали долати нестатки та безробіття, а також боротися з поганими звичками. Застерігав від світського стилю життя та світських уподобань.

До душпастирської співпраці зі священиками Слуга Божий запрошував сестер-черниць, створюючи душпастирські осередки при каплицях та дитячих будинках. Від сестер він очікував, що вони будуть заступати священика у проведенні катехизації дітей та дорослих, піклуватися про хворих, проводити богослужіння та підготовку до таїнств. Завдяки турботі архієпископа Йосипа БІЛЬЧЕВСЬКОГО у Львівській архідієцезії свої будинки відкрили нові жіночі згромадження: служебниці старосільські Пресвятої Діви Марії, назаретянки, серцянки та юзефітки, які з'явилися у Львові з ініціативи о. ГОРАЗДОВСЬКОГО, Слуги Божого, якого Святіший Отець Йоан Павло ІІ також проголосить блаженним.

У центрі пастирської турботи архієпископа БІЛЬЧЕВСЬКОГО перебувала катехизація, або ознайомлення людей з правдами віри та життям згідно з моральними засадами, які містяться у заповідях. Накреслив три основні етапи катехизації: діти, молодь та дорослі. Просив не тільки катехитів, але й вчителів-мирян, щоб, викладаючи інші предмети, переказували правди віри та основи моралі. Звертаючи увагу на необхідність катехизації у школі, Слуга Божий архієпископ Й. БІЛЬЧЕВСЬКИЙ вказував на значення катехизації в родині. Звертався з проханням до матерів, щоб вчили своїх дітей щоденним молитвам та катехизису. Переконував також священиків, щоб сміливо залучали до катехизації мирян та відкрито з ними співпрацювали.

Особливим виразом пастирського служіння архієпископа Йосипа БІЛЬЧЕВСЬКОГО у Львівській архідієцезії було його ставлення до Петрового Уряду як символу єдності Христових учнів. Вірність та повагу до Папи він будував на глибокій вірі, що св. Петрові Христос довірив ключі від Царства Небесного. Слуга Божий підкреслював, що Намісник Христа представляє у Церкві найвищу владу і тому необхідно його поважати та слухати. Це виражається у довірливому сприйнятті правд віри та моралі, а також повазі до Святішого Отця.

Архієпископ Йосип БІЛЬЧЕВСЬКИЙ, навчаючи любові до Церкви та земної батьківщини, взірець якої дав сам Христос, нагадував, що християнин повинен своєю любов'ю охоплювати усі народи та докладати зусилля для їх зближення. Справжній патріотизм завжди спирається на любов до Бога і ближнього, на дотриманні Божих заповідей, здібності вибачати та готовності до співпраці. Його душпастирська діяльність широко охоплювала суспільні справи, зацікавлення якими було результатом діяльності у дусі Євангелія та науки Церкви, яка з часу енцикліки Папи Льва ХІІІ під назвою 'Rerum novarum' виходила назустріч проблемам робітників та селян у період народження капіталізму. Фундаментом суспільного життя повинна бути справедливість, доповнена християнською любов'ю.

Слуга Божий архієпископ Йосип БІЛЬЧЕВСЬКИЙ своє пастирське служіння у Львівській архідієцезії віддав під опіку Божій Матері. Відновлюючи обітниці короля Яна КАЗИМИРА він вказував на Марію як на взірець християнських чеснот, довіри до Бога та цілковитого присвячення Йому свого життя.

Очікуючи на приїзд Святішого Отця Йоана Павла ІІ, Петра наших часів, ми повинні намагатися йти шляхом, вказаним нам Слугою Божим архієпископом Йосипом БІЛЬЧЕВСЬКИМ. Нехай виразом нашої доброї волі буде щоденна старанна молитва та участь у недільній Службі Божій, вшанування Пресвятих Дарів та Серця Ісуса Христа, а також турбота про передачу віри молодому поколінню на катехизації та в наших домах. Нехай Марія, Зірка євангелізації, буде для нас символом радісної надії на нові часи.

Дорогі Брати й Сестри, розвиваймо науку Слуги Божого Йосипа БІЛЬЧЕВСЬКОГО за допомогою старанної молитви за його посередництвом у наміренні Святішого Отця, архідієцезії та її семінарії та у різноманітних особистих потребах. Щоб Бог новими знаками підтвердив його вибір та колись ми могли вшановувати його як святого.

Усіх вірних сердечно благословляю
кардинал Мар'ян ЯВОРСЬКИЙ,
Львівський архієпископ митрополит
Львів, 31 травня 2001р.-
у свято Відвідання Пресвятої Діви Марії

INNE WYDARZENIA LUB PUBLIKACJE Z TYMI SAMYMI Miejsce wydarzeń: Archidiecezja Lwowska / Lwowski obw.; Rubruki i podrubryki: 1. SAKRAMENTY, ОBRZĘDY, PROCESY / Beatyfikacja, kanonizacja, 2. ŚWIĘTYCH, BŁOGOSŁAWIONYCH / J... / Józefa, 3. АRCYPASTERZE UKRAINY / Publikacje, wywiady; Źródła i autorzy: 1. Redakcja / Autorski materiał, 2. Biskupi Ukrainy / Osoby / Jaworski M., kard.; Charakter materiałów: PUBLIKACJE / Listy pasterskie, odezwy; Forma materiałów: 1. Teksty, 2. Zdjęcia
Lata i miesiące
Miejsce wydarzeń
Rubruki i podrubryki
Źródła i autorzy
Charakter materiałów
Forma materiałów
Kościoły i kaplice Ukrainy
Biskup Marian Buczek (Charków - Lwów)  &  Igor Sedelnyk (Lwów)
© 2014 - 2019.08 (428 296)